Kredyt na zakup działki – w jakim banku?

Data opublikowania: 9 czerwca 2014

Budowa domu wymaga od nas inwestycji w odpowiednią ziemię, na której powstanie budynek. Zazwyczaj już sam zakup gruntu jest kosztowny, więc musimy zaciągnąć kredyt. Jak to zrobić, by mieć pewność, że go uzyskamy? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw musimy dowiedzieć się, na czym dokładnie polega nabywanie ziemi, jak ją wybierać i jak znajdować najciekawsze oferty. Warto zyskać jak najwięcej wiedzy, ponieważ eksperci podkreślają, że wzięcie kredytu na działkę jest trudniejsze od kredytowania codziennych potrzeb lub od zaciągania kredytu hipotecznego bądź klasycznego, mieszkaniowego.

A house on top of a table with mortgage application form, calculNabycie działki budowlanej z pieniędzy otrzymanych w ramach kredytu nie jest skomplikowane, jednak często zdarza się, że mamy okazję kupić działkę użytkową lub rolną, a na nią otrzymać pieniądze z banku jest już ciężej. To natomiast sprawia, że dokument określający rodzaj działki jest jednym z podstawowych papierów, jakie musimy przedstawić w banku starając się o kredyt. Konieczne będzie także zaprezentowanie dokumentu będącego zaświadczeniem o decyzji w sprawie zabudowy i zagospodarowania terenu. Wszystkie te papiery są potrzebne do tego, by urzędnicy mieli pewność, iż w danym miejscu możliwa jest budowa domu. Obowiązkowo musimy też posiadać wypis i mapkę z rejestru gruntów, odpis jego księgi wieczystej, a ewentualnie także decyzję podziałową.

Najłatwiej jest wziąć kredyt hipoteczny lub kredyt na działkę już zabudowaną. W innym przypadku instytucja może od razu odmówić nam pomocy, bądź też może postawić przed nami kolejne wymagania. Niejednokrotnie okazuje się, że ze względu na zwiększone ryzyko banku, który udziela kredytu na nieruchomość mniej wartościową niż dom lub działka pod dom, skracany jest okres kredytowania, podnoszony dolny limit wkładu własnego, a zdarza się też, że bank wymaga zabezpieczenia w postaci innej hipoteki.

W przypadku takich zasad przyznawania kredytów na działki, trudno jest zdecydować się na określoną opcję. Działki użytkowe i rolne są z reguły tańsze od tych budowlanych, więc inwestycja w nie może być dla nas dogodniejsza z uwagi na kwestie stricte finansowe, jednak ze względu na wygodę oraz łatwość uzyskania kredytu, łatwiej byłoby wydać nieco więcej i wybrać jednak działkę typowo budowlaną. Nie zapomnijmy przy tym, by dokładnie porównać oferty poszczególnych banków.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *