Kredyty hipoteczne – wzrost marży

Data opublikowania: 10 kwietnia 2017

W marcu wzrosła średnia marża kredytów. Dla tych z wysokim 25 procentowym wkładem własnym marża wzrosła w zeszłym miesiącu z 2,13% do 2,15%. Zmiana o 0,02% jest niewielka, jednak należy zauważyć, że obecny poziom jest największy od 7 lat. Jest to bardzo ważna wiadomość dla nabywców, szczególnie ze względu na to, że niebawem kończy się możliwość wnioskowania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Wzrost średniej marży jest spowodowany przede wszystkim zmianami w mBanku Hipotecznym. W lutym bank ten miał najtańszą ofertę kredytową, z niskim 10-procentowym wkładem własnym. Oferował także jedną z lepszych ofert dla wyższego 25-procentowego wkładu własnego. Promocja, która obniżała marże, zakończyła się z końcem lutego i marża wynosząca w lutym tylko 1,85% w marcu wzrosła już do 2,15%. Przełożyło się to na wzrost średniej marży.

Rekomendacja S

fot. Adam88x/bigstockphoto.com

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że mimo wzrostu marży, kredyty hipoteczne wciąż można uznać za najtańsze od kilku lat. W 2010 roku oprocentowanie kredytu wynosiło aż 6,4%. Aktualnie wynosi ono tylko 3,86%. Prezes NBP szacuje, że podwyżek nie zobaczymy ani w tym roku, ani w następnym. Jest to dobra informacja dla osób chcących zaciągnąć kredyt, ale także dla tych, którzy już go spłacają. Szacunki te oznaczają, że raty kredytów nie powinny wzrosnąć przez kolejne dwa lata. Na rynku są obecnie najniższe stopy procentowe, jakie odnotowano w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć, a co za tym idzie, raty kredytów także będą wyższe. Warto o tym pamiętać, by nie przeszacować się i nie zaciągnąć zbyt wysokich kredytów. Może się bowiem okazać, że w przyszłości trudno będzie nabywcy spłacać wyższe raty kredytu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *