Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem

Data opublikowania: 22 czerwca 2017

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem spowodowałby, że zmniejszyłoby się ryzyko ciążące na klientach banków. Stałe oprocentowanie byłoby bezpieczniejsze jednak nie tylko dla klientów, ale i dla banków. Do zmian w ofertach zachęca Komisja Nadzoru Finansowego.

W ostatnim czasie wprowadzenie kredytów ze stałym oprocentowaniem zapowiedział PKO Bank Polski. W planie mają być dostępne już niebawem. Dotychczas bank oferował produkty z takim oprocentowaniem, jednak z krótkim, dwuletnim terminem spłaty.

Ceny mieszkan na wynajem

fot. sqback/bigstockphoto.com

Główną zaletą takiego kredytu byłaby stała rata. Klienci są tym samym zabezpieczeni przed nagłymi wzrostami obciążeń i mogą spokojnie prognozować swój domowy budżet. Dodatkowo perspektywa podniesienia stóp procentowych w najbliższych latach mogłaby zachęcić kredytobiorców do skorzystania z takiej oferty banku.

Niestety nic dobrego nie trwa wiecznie, dlatego też banki będą chciały zabezpieczyć się i wprowadzić stałe oprocentowanie na określony czas. KNF zaleca dziesięcioletni okres, ale może okazać się, że banki w swoich ofertach skrócą ten okres. Koszty kredytu także mogą okazać się wyższe.

Sytuacja przy wyborze stabilnego, ale droższego kredytu może w efekcie okazać się podobna do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to klienci decydowali się na kredyty we frankach. Liczyła się dla nich, bowiem perspektywa kilku najbliższych lat z niską ratą, wybierali produkt ryzykowny, ale jednak tańszy.

Zgodnie z zapowiedzią nowej ustawy o kredytach hipotecznych pojawia się także inny czynnik decydujący o tym, że kredyt może nie cieszyć się powodzeniem. Ustawa ta zakłada, że za wcześniejszą spłatę zobowiązania ze zmienną stopą procentową bank nie będzie mógł pobierać rekompensaty po upływie 3 lat od zawarcia umowy, natomiast za spłatę zobowiązania ze stałą stopą procentową bank będzie miał prawo pobierać rekompensatę przez cały okres obowiązywania stałej stopy. W praktyce oznacza to, że klient kredytu ze stałą stopą nie będzie miał możliwości zrefinansowania zobowiązania, jeżeli stopy będą spadać podczas okresu, kiedy oprocentowanie będzie „zablokowane”. W ten sposób ustawa ma chronić banki, dla których oznaczałoby to straty finansowe.

Banki mają teraz za zadanie tak wypromować i zareklamować produkt kredytu ze stałym oprocentowaniem, aby skusić klienta do jego zakupu, mimo wad, jakie posiada. W pierwszej kolejności, jak zaleca KNF banki powinny skupić się na klientach, którzy chcieliby dokonać zmiany formuły kredytu zdenominowanego w walucie obcej. KNF dostrzega, że proces wprowadzania kredytów o stałej stopie może okazać się długi i trudny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *