Kredyty z dopłatą na dom energooszczędny

Data opublikowania: 15 maja 2013

W tym roku mają ruszyć kredyty z dopłatami na budowę domów energooszczędnych. Co prawda trzeba będzie na to poczekać aż do trzeciego kwartału, jednak opłaca się, ponieważ wysokość dopłat ma wynieść od 30 do 50 tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już dawno podjął decyzję o dopłatach do takich kredytów i program miał ruszyć w pierwszym kwartale tego roku. Jak można było jednak przewidzieć, wiele banków nie jest na to jeszcze przygotowanych, a zanim do tego dojdzie, prawdopodobnie minie jeszcze kilka miesięcy.

W programie ma wziąć udział siedem banków i na szczęście część z nich będzie mogła zaproponować dopłaty do kredytów na budowę ekologKredyty z dopłatą do domów energooszczędnychicznego domu jeszcze przed wakacjami. Do tych banków należą takie instytucje, jak:

  • Bank Ochrony Środowiska,
  • Nordea,
  • Getin Noble Bank,
  • Bank BPS,
  • DB PBC,
  • BZ WBK,
  • SGB.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie programy dopłat ruszą w tych placówkach. Żeby móc ubiegać się o taki kredyt, trzeba będzie przedstawić specjalnemu weryfikatorowi gotowy projekt domu lub mieszkania z energooszczędnymi rozwiązaniami. Jeśli weryfikator go zaakceptuje, otrzymamy kredyt z dopłatą.

W przypadku domów jednorodzinnych, w których zużycie energii będzie nie większe niż 40 kWh/m2 w ciągu roku, dopłata może wynosić 30 tysięcy złotych. Domy , które w ciągu roku nie zużyją więcej energii niż 15 kWh/m2 obejmuje dotacja w wysokości do 50 tysięcy złotych. Banki jednak stawiają warunki – kwota zaciąganego kredytu musi równać się przynajmniej wysokości dopłaty, a także budowa musi zostać ukończona przed upływem trzech lat od momentu podpisania umowy kredytowej. Co ważne, dotacje nie są uzależnione od wielkości ani kosztu domu czy mieszkania. W przypadku mieszkań właśnie wysokość dopłat może wynosić od 11 do 16 tysięcy złotych w zależności od standardu.

Oczywiście ci, którzy otrzymają dotację, muszą liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku oraz z kosztem uzyskania opinii weryfikatorów. Jest to dwukrotny wydatek w wysokości około 1,5 tysiąca złotych. Osoby zainteresowane kupnem energooszczędnego mieszkania będą miały twardy orzech do zgryzienia, ponieważ takich obiektów na rynku praktycznie nie ma. Deweloperzy obawiają się, że wysokie koszty odstraszą kupujących.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. AGMAinvest

    Dobrze by było, gdyby przyznawali dotację na budowę energooszczędnych budynków. Obecnie bardzo dużo ludzi decyduje się na budowę domu, a niestety przeciętnego Kowalskiego nie stać na taką inwestycję, a szkoda! Duża oszczędność zużycia energii, lepszy komfort życia oraz jednak mniejsze zanieczyszczanie środowiska naturalnego!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *