Książeczki mieszkaniowe – rejestracja w banku

Data opublikowania: 29 lipca 2019

Książeczki mieszkaniowe będzie można rejestrować w banku. Zmianę w przepisach dotyczących prowadzenia książeczek mieszkaniowych zapowiedziało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej mechanizm rejestracji.

Resort zakłada, że dzięki systemowi rejestracji państwo będzie miało informację o faktycznej liczbie książeczek mieszkaniowych. To z kolei ma przyspieszyć proces ich likwidacji, a dodatkowo pozwoli oszacować wysokość premii gwarancyjnej. Jak wyjaśnia ministerstwo, premia gwarancyjna to rekompensata utraconych w wyniku inflacji wartości wkładu i w konsekwencji odsetek. Książeczki mieszkaniowe założone po 23 października 1990 r. nie są już objęte gwarancją zachowania realnej wartości wkładu w postaci premii gwarancyjnej. Dlatego też skorzystać z tego będą mogli posiadacze książeczek założonych przed tym terminem. Będą jednak musieli spełnić ściśle określone warunki. Aby uzyskać premię gwarancyjną, będą musieli złożyć wniosek o likwidacji książeczki. Wypłatę premii będzie można uzyskać m.in. przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, remontując mieszkanie czy zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Wypłata premii gwarancyjnej po rejestracji w banku ma być przekazywana przed uzyskaniem własności mieszkania tytułem spłaty części kapitałowej.

marchmeena/bigstockphoto.com

Chcąc otrzymać pieniądze z likwidowanej książeczki, trzeba złożyć wniosek nie później niż 90 dni od momentu wystąpienia działań, które uprawniają do pobrania premii gwarancyjnej. Dodatkowo wszystkie te działania muszą być dokładnie udokumentowane. Premia zostanie wypłacona z budżetu państwa, a jej kwota wyniesie ok. 10 tysięcy zł za jedną książeczkę.

Zmiana w przepisach dotyczących książeczek mieszkaniowych ma także uwzględnić pierwszeństwo takich właścicieli przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie „Mieszkanie na Start”.

Książeczki mieszkaniowe zakładane były w komunistycznej Polsce od 1950 r. i były obsługiwane przez państwowy bank PKO. Był to wówczas jeden z najpopularniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy na mieszkanie. Aby otrzymać nowe spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, trzeba było uzbierać w tamtym okresie 30-50 tysięcy złotych. Książeczki mieszkaniowe często zakładały młode małżeństwa, a także rodzice dla swoich dzieci. Po zmianie ustroju gospodarkę polską dotknęła hiperinflacja, a przeprowadzona w połowie lat 90. denominacja złotego sprawiła, że zgromadzone na książeczkach mieszkaniowych pieniądze zamieniły się w grosze. Przez to ponad milion Polaków, którzy przed transformacją nie wykorzystali swojego wkładu, stracili swoje oszczędności.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *