Kupno mieszkania – jakie są dodatkowe koszty?

Data opublikowania: 26 marca 2018

Gdy planujemy zakup mieszkania, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest jego cena. Jednak musimy się liczyć z tym, że nie jest ona jedynym wydatkiem, który będziemy musieli ponieść. Transakcja zakupu mieszkania łączy się z różnymi dodatkowymi kosztami, w tym notarialnymi. Koszty te różnią się w zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego.

Niektóre opłaty są wspólne dla obu typów mieszkań. Ponieważ w Polsce umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, oznacza to konieczność uregulowania taksy notarialnej. Górna wartość taksy notarialnej określana jest w rozporządzeniu i zależy od ceny mieszkania. W najczęściej spotykanym przedziale cenowym – od 60 000 do 1 000 000 zł – taksa może wynosić maksymalnie 1010 zł plus 0,4 procent nadwyżki ponad 60 000 zł. Przykładowo, za sprzedaż mieszkania o wartości 300 000 zł opłata wyniesie 1970 zł. Pamiętajmy jednak, że jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, połowę tej sumy pokrywa deweloper. Natomiast w przypadku lokali z rynku wtórnego całą kwotę płaci nabywca.

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

W obu przypadkach należy też pokryć koszty sądowe. Związane są one z wpisem prawa własności do księgi wieczystej – za taki wpis musimy zapłacić 200 zł. Jeśli księga wieczysta wcześniej nie istniała, jej założenie kosztuje 60 zł. Jeśli finansujemy zakup kredytem hipotecznym, musimy także zapłacić za wpis hipoteki (następne 200 zł).

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego musimy dodatkowo zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on zawsze dwa procent ceny nieruchomości. Mieszkania z rynku pierwotnego są z tego podatku zwolnione.

Nowe mieszkania wymagają dodatkowych wydatków na wykończenie i wyposażenie. Jeśli zajmujemy się tym sami, wysokość wydatków może być trudna do przewidzenia, ale też można je rozłożyć w czasie, rozpoczynając od najpotrzebniejszych rzeczy. Natomiast jeśli wybierzemy standard pod klucz, będziemy wcześniej wiedzieli, ile wydamy. Oznacza to większy koszt na starcie, ale i oszczędność czasu, gdyż do takiego mieszkania można od razu się wprowadzić. Natomiast w przypadku mieszkań z drugiej ręki wszystko zależy od konkretnego lokalu. Może się trafić taki, który wymaga znaczącego remontu, a możemy też znaleźć mieszkanie dość nowe lub niedawno wyremontowane i nadające się do zamieszkania od razu, bez kolejnych kosztów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *