Leasing mieszkania a kredyt hipoteczny

Data opublikowania: 15 lipca 2020

Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu nieruchomości w Polsce. W przypadku braku zdolności kredytowej dostępne są jednak również inne opcje. Alternatywą może stać się np. leasing nieruchomości.


Na czym polega leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości, podobnie jak leasing samochodu, polega na odpłatnym korzystaniu z własności należącej do leasingodawcy. W trakcie trwania umowy leasingowej leasingobiorca spłaca wartość mieszkania w comiesięcznych ratach. W niektórych aspektach leasing nieruchomości przypomina wynajem. Jednak w przeciwstawienie do niego, po zakończeniu umowy leasingowej nieruchomość staje się własnością leasingobiorcy. Z tego względu tzw. czynsz leasingowy jest wyższy niż opłaty w przypadku standardowego wynajmu.

marchmeena/bigstockphoto.com

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego taki sposób finansowania mieszkania nie cieszy się jednak popularnością w Polsce. Brak zainteresowania leasingiem nieruchomości wynika głównie z jego kosztów. Opłaty z nim związane przekraczają zazwyczaj koszty kredytu hipotecznego. Inną przyczyną małej popularności leasingu nieruchomości w Polsce jest chęć mieszkańców do posiadania nieruchomości na własność.

Takie nastawienie potęgować może niepewna sytuacja leasingobiorcy w przypadku kłopotów finansowych leasingodawcy. Bankructwo instytucji leasingowej może oznacza konieczność dochodzenia zwrotu zainwestowanych pieniędzy w sądzie. Z tego względu przy leasingu nieruchomości szczególną uwagę poświęcić warto weryfikacji firmy, z którą zawierana jest umowa.

Kredyt hipoteczny i leasing nieruchomości – który warto wybrać?

Kredyt hipoteczny i leasing nieruchomości różnią się głównie momentem przeniesienia własności. W przypadku pożyczki, kupujący staję się właścicielem mieszkania w momencie podpisania umowy notarialnej. Leasingobiorca prawo własności uzyskuje dopiero po zakończeniu umowy z leasingodawcą.

To jednak niejedyna różnica między dwoma sposobami finansowania zakupu mieszkania.
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego umowę leasingową zawrzeć można nie tylko z bankiem, ale również z inną instytucją. Atutem leasingu nieruchomości jest również krótki czas rozpatrywania wniosku. Osoba starająca się o zawarcie umowy z leasingodawcą odpowiedź uzyskać może już w ciągu trzech dni. W przypadku kredytu hipotecznego czas oczekiwania na decyzję to nawet dwa tygodnie.

Leasing nieruchomości i kredyt hipoteczny — wkład własny

Zarówno umowa kredytowa, jak i leasingowa wiążą się z koniecznością regulowania comiesięcznych rat.
Leasing nieruchomości nie wpływa jednak na zdolność kredytową leasingodawcy, a dodatkowo wydatki związane z mieszkaniem, w tym zakup mebli czy remont, zaliczyć można do kosztów.

W obydwu przypadkach konieczne jest natomiast wniesienie wkładu własnego. Wysokość środków własnych jest jednak niższa w przypadku leasingu – zazwyczaj wystarczająca jest wpłata 10-15% wartości mieszkania. Wkład własny w kredytach hipotecznych wynosi natomiast od 20 do 40%.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *