​Warszawa i Kraków – liderzy w budowie biurowców

Data opublikowania: 4 listopada 2013

Liderzy w budownictwie biurowcowymDość oczywistym jest, że liderami w budowie biurowców są największe miasta kraju, w których nie tylko mieszkają setki tysięcy osób, ale w których funkcjonuje też wiele różnorodnych firm. Według najświeższych danych, prym wiodą Warszawa i Kraków. To właśnie w nich rocznie powstaje najwięcej lokali stanowiących powierzchnie biurowe. Na trzecim miejscu pod tym względem znajduje się Wrocław, a na kolejnych uplasowały się Katowice oraz Trójmiasto.

Dokładniejsze dane na temat powierzchni biurowych powstających w naszym kraju opublikowała firma finansowa Jones Lang LaSalle. Pracujący dla niej analitycy wyliczyli, że w naszej stolicy aktualnie powstają budynki, w których udostępnionych zostanie aż 600 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. W Krakowie będzie zdecydowanie mniej takich lokali, ponieważ ich powierzchnia szacowana jest na 124 tysiące metrów kwadratowych. Tylko o 1 tysiąc mniej będzie ich we Wrocławiu (123 tysiące mkw.). W Katowicach powstać mają biurowce o łącznej powierzchni 78 tysięcy metrów, a w Trójmieście będzie to 71 tysięcy metrów kwadratowych.

Jeśli chodzi o samą Warszawę, która w liczbie biurowców jest absolutnym liderem kraju, to do końca bieżącego roku udostępnionych ma zostać jeszcze ok. 38 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Natomiast pod koniec roku sama podaż lokali biurowych ma sięgać 320 tysięcy metrów kwadratowych. Jeśli natomiast chodzi o powierzchnie już wynajęte, to od stycznia do września wynajęto w stolicy lokale o łącznej powierzchni ok. 0,5 miliona metrów kwadratowych.

Chociaż od kilku lat rzeczywiście mamy do czynienia ze szczególnie wysokim popytem na powierzchnie biurowe w największych polskich miastach, to jednak eksperci twierdzą, że w najbliższym czasie zainteresowanie wynajmem biurowców może się nieco zmniejszyć. Szacuje się nawet, że wzrosnąć może łączna powierzchnia niewynajętych lokali biurowych. W dużej mierze będzie to wynikało z bardzo dużej podaży.

Według przewidywań, w samej stolicy w przyszłym roku udostępnionych ma zostać 290 tysięcy metrów kwadratowych lokali biurowych. Na razie znaleziono chętnych do wynajmu 30 tysięcy spośród nich. Nie ma pewności, czy popyt będzie na tyle duży, by udało się zająć je wszystkie. Tym bardziej, że ceny są dość wysokie – czynsze transakcyjne w centrum Warszawy sięgają nawet 24 euro za metr kwadratowy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *