Lipiec 2013 – raport z rynku nieruchomości

Data opublikowania: 30 lipca 2013

Jak wynika z raportów opracowanych przez analityków działających na rynku nieruchomości, ceny ofertowe lokali wystawionych na sprzedaż w największych polskich miastach nadal spadają. Na 18 miast, w których przeprowadzane są analizy, średni spadek cen ofertowych wyniósł 0,4% w ujęciu miesięcznym. Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku ceny zmalały o 3,7%. Wobec roku 2011, był to spadek wynoszący 7%.

Spadek średnich cen wywoławczych wobec poprzedniego miesiąca był w czerwcu szczególnie widoczny w Gdańsku i w Gdyni. W pierwszym przypadku przeciętna stawka była niższa o 1,6%, a w drugim o 1%. Oprócz tego, niższe ceny można było zaobserwować również w Katowicach, gdzie zmniejszyły się one średnio o 0,9%. Minimalny spadek, wynoszący ledwie 0,1% zauważalny był natomiast w Rzeszowie, Białymstoku, Sopocie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Poznaniu.

Jeszcze wyraźniejsze spadki odnotowane zostały w stosunku do ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę ostatnich 12 miesięcy, najbardziej zmalały średnie ceny wywoławcze we Wrocławiu i w Gdańsku. W obu przypadkach skurczyły się o 6,7%. W ujęciu rocznym najmniejszy spadek cen ofertowych widoczny był w Gdyni, gdzie było to 0,3%. Niewiele więcej spadły przeciętne ceny w Sopocie (0,6%). Na przestrzeni ostatnich 2 lat zdecydowanie największy był spadek cen w samym Wrocławiu. Zmniejszyły się one o 13%. W najmniejszym stopniu potaniały natomiast średnie ceny mieszkań w Rzeszowie (0,4%).

Niestety, spadające ceny mieszkań nie szły w parze z większą dostępnością kredytów hipotecznych. Ci, którzy nie mogli dotychczas zainwestować we własne lokum, najprawdopodobniej nadal nie będą mogli tego uczynić. Choć znów obniżone zostały stopy procentowe, to jednak większość banków podniosła marże, a zdolność kredytowa klientów praktycznie zupełnie nie uległa zmianie.

Jeżeli chodzi o największe zainteresowanie, to w czerwcu b.r. cieszyły się nim mieszkania dwupokojowe. Poszukiwała ich niemal połowa osób, które chciały zainwestować w lokal. Najtańsze z nich kosztują w Warszawie ok. 200 tysięcy złotych. Cena tych dużych i bardziej luksusowych może przekraczać nawet milion złotych. Dokładny koszt jest jednak zależny od kilku czynników – konkretnej lokalizacji, metrażu, standardu, dodatkowych powierzchni (ogródek, piwnica, garaż itp.).

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. andku

    Sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna – ale dla sprzedających. Z punktu widzenia kupującego jest idealne – można przejmować magazyny z dobrymi wycenami. Szczególnie widać to po bazach Jartomu, gdzie można przejmować hale magazynowe ze specjalnych stref ekonomicznych!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *