Lofty – jak wycenić ich wartość?

Data opublikowania: 16 maja 2014

Loftami nazywamy mieszkania o wysokim standardzie, zazwyczaj o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych typu fabryki, magazyny lub budynkach stylizowanych na nie (tzw. soft lofty). Lofty z języka angielskiego zwane są również strychami bądź poddaszami. Te zaadaptowane budynki poprzemysłowe o specyficznym klimacie oraz nietypowej kubaturze stają się dziś coraz popularniejsze.

Przy wycenie mieszkań typu loft, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju lokum bierze się pod uwagę: lokalizację, metraż, dostęp do jak największej ilości mediów, infrastrukturę, ogrodzenie, rozkład,dostęp do komunikacji, standard wykończenia, kierunek i widok z okien, sąsiedztwo i okolica, standard mieszkania, rok budowy oraz materiały, z jakich został zbudowany lokal, pomieszczenia przynależne, czyli garaż, piwnica, itp.

Modern Studio LoftPoza powyższymi kryteriami podczas ustalania ceny loftu brane są ponadto takie cechy jak:

  • w tzw. hard loftach, czyli kompleksach mieszkalnych powstających w już istniejących poprzemysłowych budynkach, takich jak stare magazyny, fabryki, huty, spichlerze czy browary: posiadanie dużej, otwartej przestrzeni, surowego wnętrza z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokich sufitów, wielkich okien czy fabrycznego oświetlenia
  • w tzw. soft loftach, czyli kompleksach mieszkalnych budowanych od podstaw w miejscu niegdysiejszych kompleksów przemysłowych ważne jest wystylizowanie nowo powstałego budynku na styl przemysłowy oraz zamknięte, strzeżone osiedle z takimi udogodnieniami jak klub fitness czy park

Budowane od podstaw, stylizowane na surowe, przemysłowe hale budynki, zwane soft loftami,wznoszone w nowoczesnych technologiach cechują się niższymi kosztami ogrzewania i bardziej przystępną ceną od hard softów.

Do ustalenia ceny za dany loft potrzebna jest zatem wizja lokalna, czyli dokładne obejrzenie lokum przez rzeczoznawcę bądź pośrednika. Kiedy porówna on wnętrze loftu do innych tego rodzaju lokali, będzie on mógł wyznaczyć kwotę za daną nieruchomość po wcześniejszym porównaniu cen ze sprzedaży innych loftów. Zazwyczaj ceny za metr kwadratowy loftu w mniejszych miastach wynoszą 4 tysiące złotych za metr kwadratowy, natomiast w większych zaczynają się od 9 tysięcy za metr. Żelaznym kryterium jest tu wysokość poszczególnych kondygnacji, która musi sięgać co najmniej czterech metrów. Drugim zaś, nieodzownym elementem każdego loftu są okna zajmujące większą część ścian. Dzięki tym zabiegom lofty mogą szczycić się ogromną, otwartą przestrzenią. Cenę może podnieść także antresola bądź taras, surowy charakter ścian, zachowanie elementów konstrukcyjnych w funkcji ozdobnej, przemysłowe akcenty w postaci betonowych albo ceglanych ścian, schodów ze stalowymi stopniami czy też nieosłoniętych rur wentylacyjnych.

Mniejszą wartość będą miały te lofty, których standard wykończenia jest dużo niższy, a także te leżące w nieciekawej okolicy, źle odrestaurowane, źle urządzone, mało słoneczne, niewysokie i niezbyt przestronne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *