Lofty „U Scheiblera”

Data opublikowania: 11 września 2017

Lofty „U Scheiblera” znajdują się w Łodzi, w budynku XIX-wiecznej przędzalni zbudowanym przez przemysłowca Karola Scheiblera. Obiekt został zrewitalizowany i obecnie służy do celów mieszkalnych.

Moda na lofty powstała już kilkadziesiąt lat temu, gdy amerykańscy artyści zaczęli adaptować budynki poprzemysłowe na mieszkania. Do nas moda ta dotarła na początku minionej dekady. Charakterystyczne cechy loftów to wysokie wnętrza, wielkie okna ze szprosami, nieotynkowane ściany z cegły, widoczne rury, kable i elementy konstrukcji, metalowe schody i windy przemysłowe. Jednak w Polsce najczęściej widuje się pojedyncze elementy stylu loftowego przeniesione do zwykłych mieszkań, gdyż autentycznych obiektów poprzemysłowych nadających się do zamieszkania nie jest w naszym kraju wiele.

By JDavid (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Jednym z takich obiektów jest właśnie dawna fabryka Scheiblera. Zespół budynków zaczął powstawać w 1870 r., gdy do łódzkiego Księżego Młyna przyjechał Karol Scheibler. Najpierw zbudowano przędzalnię, a następnie resztę zespołu fabrycznego, w tym tkalnię, farbiarnię i gazownię. W pobliżu powstało także osiedle domów robotniczych. Jednak imperium włókiennicze Scheiblera upadło wskutek wojen i przemian ustrojowych.

Budynki zostały odnowione z zachowaniem historycznych elementów architektonicznych, takich jak czerwona cegła i elementy rusztowań. Praca nad ich przebudową rozpoczęła się w 2006 roku. Loftami interesowali się m.in. polscy celebryci, tacy jak Borys Szyc. Jednak w 2012 r. inwestor złożył wniosek o upadłość z powodu kłopotów finansowych. Zostało jednak sporo niesprzedanych mieszkań, które zostały przejęte przez syndyka. Trafiły one na sprzedaż w drodze przetargu.

Wnętrza loftów są urządzone w wysokim standardzie, nowocześnie, a zarazem zgodnie z wymogami konserwatora zabytków. Na terenie kompleksu znajdują się tereny zielone i rekreacyjne. W pobliżu powstało zaplecze handlowo-usługowe (sklepy, restauracje, gabinety lekarskie). Osiedle jest zamknięte i strzeżone.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *