Lokalizacja mieszkania – dostępność komunikacyjna

Data opublikowania: 25 stycznia 2017

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania. Bierzemy zwykle pod uwagę atrakcyjność wizualną okolicy, możliwości spędzania wolnego czasu, a także dostępną infrastrukturę – sklepy i punkty usługowe. Bardzo istotną kwestią jest też dostępność komunikacyjna naszego przyszłego miejsca zamieszkania.

Obecnie wielu z nas chce mieszkać z dala od centrów miast, a nawet w ogóle ucieka z miasta. Obawiamy się hałasu, tłoku, korków ulicznych i zanieczyszczonego powietrza. Może to być bardzo dobry wybór, o ile w wybranej przez nas lokalizacji dostępna jest komunikacja publiczna, która szybko i sprawnie dowiezie nas do najważniejszych punktów miasta. Dane Home Broker z 2010 r. wskazują, że dostępność komunikacji publicznej była najważniejszym kryterium wyboru lokalizacji mieszkania – wybrało ją 19,2% respondentów. Okazała się ważniejsza niż dobry dojazd samochodem (16,5%), bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych (16,6 %) czy bliskość sklepów i punktów usługowych (14,8%).

Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

Może nas zastanawiać fakt, że komunikacja publiczna ma większe znaczenie niż dojazd samochodem, mimo że sporo osób dysponuje własnym pojazdem. Niestety, często jest to jeden samochód na kilkuosobową rodzinę, więc nie wszystkie osoby dojeżdżające do szkoły i pracy mogą z niego korzystać, zwłaszcza jeśli pracują lub się uczą w różnych godzinach. Staje się to istotne zwłaszcza wtedy, gdy dzieci podrastają i zaczynają uczęszczać na różne zajęcia dodatkowe oraz prowadzić życie towarzyskie – rodzice nie zawsze mają możliwość je podwieźć, więc ważne jest, by mogły same dojechać tam, gdzie potrzebują. Nie mówiąc o tym, że czasem jazda samochodem jest ryzykowna lub wręcz niemożliwa (awaria, niesprzyjające warunki pogodowe) – dobrze więc mieć alternatywę w postaci transportu publicznego.

Dostępność komunikacyjna ma znaczny wpływ na cenę mieszkania. Przekonali się o tym m.in. mieszkańcy Warszawy. Dzięki uruchomieniu linii metra niektóre stołeczne dzielnice stały się bardzo atrakcyjne pod względem możliwości dojazdu. Lokalizacje takie mają duże powodzenie u nabywców mieszkań – dlatego wartość nieruchomości tam położonych znacząco wzrosła.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *