Londyn stolicą luksusowych apartamentów

Data opublikowania: 19 października 2015

Londyn jest znaczącym ośrodkiem kultury, turystyki oraz handlu i generuje aż 20 procent PKB całej Wielkiej Brytanii. Tutaj też w luksusowych dzielnicach mają swoje siedziby firmy i organizacje międzynarodowe oraz firmy brokerskie i prawie 500 banków.

Londyn przyciąga wielu inwestorów, gdyż ryzyko inwestycyjne jest tu znikome, a zainteresowanie mieszkaniami i nieruchomościami sukcesywnie rośnie. Światowy rynek nieruchomości został zdominowany przez inwestorów londyńskich, gdzie roczna liczba inwestycji w nieruchomości przekroczyła kwotę 30 miliardów funtów.

Londyn stolicą nieruchomości luksusowych

fot. IR Stone/bigstockphoto.com

W 2014 roku w Londynie sprzedano 1638 luksusowych nieruchomości, a przeciętna cena wzrosła w ciągu 10 lat o 138 procent. Pomimo kryzysu coraz więcej multimilionerów kupuje nieruchomości z najwyższej półki, których wartość przekracza 5 milionów USD. Zaobserwowano również nowy trend w budownictwie, gdzie deweloperzy stawiają coraz to wyższe budynki z przeznaczeniem na luksusowe apartamenty. Drapacze chmur często 60-piętrowe z luksusowymi apartamentami zlokalizowane są w centrum miasta lub niedaleko parku, bądź teatru czy opery a obecnie coraz częściej nad Tamizą. Posiadają one wyjątkową architekturę i nietypowe szlachetne materiały do wykończenia elewacji i wnętrz. Zróżnicowane są również powierzchnie luksusowych mieszkań, zaczynając od małych czteropokojowych, do olbrzymich apartamentów typu penthouse o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Biorąc pod uwagę liczbę transakcji, drugie miejsce po Londynie zajmuje nowojorski Manhattan z wynikiem 796 sprzedanych luksusowych nieruchomości, trzecie Hongkong z liczbą 596 nieruchomości, a kolejne Sydney – 258 nieruchomości wartych ponad 5 milionów USD.

Kwotowo rekordowe transakcje przekroczyły 200 milionów USD za penthouse w Londynie, 70 milionów USD za apartament w Nowym Jorku, oraz 65 milionów USD za dom szeregowy w Paryżu, natomiast najdroższy penthouse w Hongkongu sprzedano za 105 milionów USD. Najdroższe na świecie mieszkania znajdują się w kompleksie One Hyde Park, gdzie te najtańsze kosztują 20 milionów funtów, a najdroższe to kwota nawet 140 milionów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *