Luksusowe nieruchomości lubiane przez najzamożniejszych Polaków

Data opublikowania: 18 lutego 2015

Każdy lubi luksus, ale nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Ci, których na to stać, uwielbiają to co piękne, kosztowne i modne. Dlatego najbogatsi Polacy gustują w luksusowych nieruchomościach i coraz chętniej w nie inwestują.

Chociaż segment luksusowych nieruchomości na polskim rynku nie jest jeszcze mocno rozwinięty, to jednak najzamożniejsi obywatele w coraz większym stopniu interesują się inwestycjami w obiekty komercyjne, a także mieszkalne. Jeszcze do niedawna skupiano się głównie na tej pierwszej grupie nieruchomości, lecz w ostatnich latach analitycy zauważyli, że wzrasta liczba polskich bogaczy, którzy nabywają drogie apartamenty i domy tylko do własnego użytku.

Przez ostatnie lata zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami mieszkalnymi nie było zbyt duże, dlatego też aktualna podaż jest stosunkowo niewielka. Sprawia to, że deweloperzy mają duże pole manewru i mogą rozpocząć szereg inwestycji. To dla nich korzystny okres nie tylko ze względu na rosnące zainteresowanie bogatych Polaków takimi lokalami, ale też z uwagi na poprawiającą się ogólną kondycję gospodarczą kraju. Poprawa powoduje stabilizację finansową zamożnych obywateli i zachęca ich do inwestowania w produkty na własny użytek, a nie stricte inwestycyjne.

Apartamenty luksusowe

fot. sqback/bigstockphoto.com

Z badań przeprowadzonych wśród bogatych mieszkańców świata przez Sotheby’s International Realty wynika, że najbardziej ekskluzywne nieruchomości są wybierane przez krezusów na miejsce stałego zamieszkania. Życie w najatrakcyjniejszej z posiadanych rezydencji ma świadczyć o statusie, ale też ma zapewniać stuprocentowy komfort codziennego funkcjonowania. Pojawiają się jednak także ci, którzy inwestują w drogie nieruchomości, by pozostawić po sobie dobrze ulokowany kapitał przyszłym pokoleniom.

Dalsze dane przedstawione przez Sotheby’s wskazały, że 36% klientów z grupy najzamożniejszych uznało, iż luksusowe nieruchomości to najlepszy sposób na zamieszkanie w ekskluzywnej okolicy. 34% pytanych przyznało natomiast, że drogie lokum ma być sposobem inwestycji zarobkowej. Warto dodać, że dla wielu spośród tych osób była to już kolejna tego typu inwestycja na przestrzeni ostatnich kilku lat. O ile Sotheby’s prowadziło badania w skali światowej, to KPMG skupiło się na Polsce i odkryło, że 61% rodzimych bogaczy posiada aktualnie drogie nieruchomości, których 1 mkw. kosztował ponad 17 tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *