Lustra w aranżacji wnętrz

Data opublikowania: 20 lutego 2017

Lustro wchodzi w skład podstawowego wyposażenia każdego domu. Może służyć nie tylko do zaspakajania ciekawości, jak wyglądamy, ale również do modyfikowania wnętrza lokalu. Jak zatem można wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie braku lustra nad umywalką lub w przedpokoju. Niektórzy zawieszają też przepiękne, ozdobne zwierciadła w pokojach, które pełnią tam rolę obrazów. Obecnie coraz popularniejsze staje się stosowanie lustrzanych płaszczyzn jako sposobu modyfikacji wnętrz w celu m.in. optycznego powiększenia mniejszych mieszkań. Tzw. „otwieranie” przestrzeni za pomocą luster może przynieść bardzo ciekawe efekty. Kiedy np. umieścimy roślinność na tle lustrzanej ściany, stworzymy wrażenie całego zagajnika, zaś lustrzana tafla ustawiona naprzeciw okna rozjaśni i znacznie powiększy pokój.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

W pomieszczeniach wąskich, wydłużonych, operowanie taflami luster na dłuższej ścianie, a najlepiej jednolite pokrycie całej ściany od podłogi aż po sufit, pozwoli poprawić proporcje takiego pomieszczenia. W korytarzach i kuchniach sprawdzą się lustra w kawałkach, które mogą być zarówno monolitem, jak i nieregularną szachownicą luster z innymi dekoracjami. Niewielką sypialnię natomiast powiększy lustrzana szafa z przesuwanymi drzwiami. Pamiętajmy, iż jeśli w odbiciu lustrzanym będzie się mniej „działo” (znajdowało się mało przedmiotów), tym lepszy będzie zabieg powiększenia dzięki zwierciadłu wnętrza.

Istotną kwestią jest też wysokość, na której lustro powinno być powieszone. Użyte do dekoracji salonu zamiast obrazu, nie może wisieć zbyt nisko, czyli na wysokości, na której siedzi się na kanapie, gdyż domownicy przez cały czas będą mieć wrażenie, że ktoś z nimi jest w pokoju. Zdecydowanie lepiej jest umieścić je nieco wyżej, mniej więcej 1,5 metra nad ziemią.

Lustrzana tafla sprawdzi się również jako świetny sposób na doświetlenie przestrzeni w domowym zaciszu. Warto powiesić zwierciadło pomiędzy dwoma oknami bądź na ścianie prostopadłej do okna. Wówczas otrzymamy efekt tzw. „trzeciego okna”.

Lustro oprawione w niebanalną ramę będzie stanowiło doskonałą dekorację salonu. Na rynku istnieje ogromny wybór dekoracyjnych ram do lustrzanych tafli – od kwadratowych, przez okrągłe, w kształcie brył, aż po te w stylu vintage. Zależy, jaki klimat chcemy nadać naszemu wnętrzu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *