Marek Belka w radzie dyrektorów funduszu nieruchomościowego

Data opublikowania: 29 sierpnia 2016

Były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka zasiadł w radzie dyrektorów funduszu nieruchomościowego Echo Polska Properties. Spółka należy do grupy inwestującej w budowę mieszkań, biur i hoteli.

Były premier, a do niedawna prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka zaczyna karierę na rynku nieruchomości. Od tego miesiąca zasiada w radzie dyrektorów Echo Polska Properties, czyli należącego do grupy Echo Investment funduszu nieruchomościowego, który inwestuje w budowę mieszkań, biur, centr handlowych oraz hoteli.

Marek Belka, fot. Andrzej Barabasz

Marek Belka, fot. Andrzej Barabasz

Jak przyznał sam zainteresowany, przygoda z rynkiem nieruchomości pozwoli mu poszerzyć horyzonty i wykorzystać wszechstronną wiedzę ekonomiczną, którą zdobywał nie tylko w teorii podczas studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim, ale też w praktyce, podczas wieloletniej kariery. Belka, który w 1994 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych, pracował m.in. dla Banku Światowego. Odkąd w latach 90. zaczął się zajmować polityką, pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów i doradcy ekonomicznego prezydenta RP. Poza tym Marek Belka dwukrotnie był wicepremierem Polski oraz ministrem finansów, a w latach 2004-2005 stanął na czele polskiego rządu.

Fundusz, którym będzie teraz współkierował Marek Belka, współpracuje z jednym z największych funduszy nieruchomości w RPA. Polak przyznaje, że zainteresował się nową funkcją, ponieważ zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w sektorze nieruchomości. Potwierdza to choćby fakt, że zaledwie 6 biurowców i 10 nieruchomości handlowych, które znajdują się w posiadaniu Echo Polska Properties, wycenianych jest na, bagatela, 1,2 mld euro!

Grupa Echo Investment, właściciel funduszu, to spółka deweloperska, która jeszcze do ubiegłego roku pozostawała w rękach jednego z najbogatszych Polaków, Michała Sołowowa. Sprzedał on jednak pakiet kontrolny jednej z amerykańskich grup kapitałowych. W ten sposób siły połączyły dwa podmioty, które mają pod kontrolą popularne nieruchomości zlokalizowane w największych miastach Polski. Wśród nich znajdują się m.in. wrocławski Dom Handlowy Renoma czy Pasaż Grunwaldzki. Fundusze nieruchomości uzyskują dochody głównie z zarządzania i czynszów pochodzących z wynajmu budynków, w które zainwestowały.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *