MdM – banki przesuwają wypłaty na kolejny rok

Data opublikowania: 12 listopada 2015

Wnioski o kredyty hipoteczne z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” powinny być składane w terminie umożliwiającym bankom wydanie decyzji, a klientowi skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Zostało więc niewiele czasu na dopełnienie formalności.

Zapisy ustawy przewidują konieczność wypłaty dofinansowania w terminie ustalonym we wniosku oraz decyzji bankowej – nie ma zatem możliwości przesunięcia dopłaty na kolejny rok. Ze względu na zbliżający się koniec roku i konieczność dopełnienia formalności zarówno przez kredytobiorcę, jak i bank, może zaistnieć ryzyko utraty dofinansowania.

Rynek nieruchomości

fot. Hoenstine/bigstockphoto.com

Przyjmowanie wniosków i wypłacanie kredytów w bieżącym roku w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” deklarują: Bank Pekao, Alior Bank, Bank BGŻ, PKO Bank Polski, i BNP Paribas. Aby nie dopuścić do utraty dofinansowania, pozostałe banki ograniczają przyjmowanie wniosków o kredyty hipoteczne na bieżący rok. Procedura udzielenia kredytu, wymaga złożenia wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczące środków na wypłatę z Funduszu Dopłat oraz przeprocesowania wniosku kredytowego.

Ograniczenie ryzyka utraty dofinansowania niektóre banki rozwiązały w prosty sposób i przyjmują wnioski z planowaną wypłatą na przyszły rok. Taką taktykę przyjął Deutsche Bank i Bank Millennium, który na tegoroczne dopłaty przyjmował wnioski do końca października bieżącego roku. Raiffeisen Polbank i Eurobank przyjmują wnioski do 10 listopada bieżącego roku z planowaną wypłatą jeszcze na 2015 rok. Po tym terminie wnioski o kredyty nadal będą przyjmowane, ale procesowane z terminem wypłaty już na 2016 rok. Podobną taktykę zastosował Credit Agricole Bank Polska i również przyjmuje wnioski z wypłatą w przyszłym roku. Dbając o bezpieczeństwo wypłat dla klientów i zdarzające się sytuacje utraty dofinansowania z powodu niedopełnienia formalności, banki umawiają się obecnie na wypłaty kredytów hipotecznych z dopłatą w ramach MdM na przyszły rok.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *