Mieszkanie dla Młodych – kontrowersje wokół dopłat

Data opublikowania: 27 grudnia 2013

MdM KontrowersjeZgodnie z zapowiedziami, już w przyszłym roku ruszyć ma rządowy program dofinansowań „Mieszkanie dla Młodych”. Po długich nieporozumieniach, wreszcie ustalono, jaki dokładnie będzie jego kształt. Wciąż jednak wiele osób nie jest zadowolonych z zasad, jakie będą w nim obowiązywały. Specjaliści, jak i osoby zainteresowane skorzystaniem z dopłat zwracają uwagę na fakt, że MdM jest znacznie mniej korzystny, niż poprzedzający go program „Rodzina na Swoim”.

Przede wszystkim, programowi MdM zarzuca się ograniczenia związane z rodzajem nieruchomości, do jakich można otrzymać dofinansowanie. Opcja dopłaty będzie możliwa wyłącznie w przypadku chęci zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Oznacza to, że osoby bardziej zamożne będą uprzywilejowane. Im więcej będziemy gotowi wydać na nieruchomość z własnej kieszeni, tym większa szansa na otrzymanie dopłaty. Ci, którzy chcieliby zainwestować nieco oszczędniej, wybierając dom na rynku wtórnym, nie otrzymają od rządu żadnej pomocy.

Poza tym, z krytyką spotykają się ograniczenia wiekowe. W przypadku „Rodziny na Swoim” z dopłaty mogły skorzystać osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia, jednak istniały liczne wyjątki dla małżeństw w różnym wieku oraz dla samotnych rodziców.. Natomiast w MdM o dopłaty ubiegać będą mogli się wyłącznie ci, którzy mają mniej niż 35 lat i nie planuje się żadnych wyjątków od tej reguły.

Dodatkowo, dokładne obliczenia wskazują, że ogólne dofinansowanie w programie „Mieszkanie dla Młodych” będzie niższe od tego uzyskiwanego w ramach akcji dopłat „Rodzina na Swoim”. Zmienione zostaną również zasady samej wypłaty środków. Zamiast dopłat do poszczególnych rat kredytu zaciągniętego na zakup lub budowę domu, będzie ona miała formę jednorazowej wpłaty, która automatycznie obniży pozostający do spłacenia dług. Eksperci szacują, że w ten sposób ogólna pomoc udzielona przez państwo będzie mniejsza niż we wcześniejszym programie dopłat.

Ze względu na mniej korzystne warunki dofinansowania, już teraz niemal pewnym jest, że z „Mieszkania dla Młodych” skorzysta mniejsza liczba Polaków, niż miało to miejsce w przypadku „Rodziny na Swoim”. Niemniej jednak, specjaliści podkreślają, że najważniejszy jest fakt, iż rząd w ogóle zdecydował się kontynuować program umożliwiający młodym Polakom rozpoczęcie samodzielnego życia.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *