MdM – od stycznia prawie 1000 wniosków

Data opublikowania: 10 lutego 2014

Popyt na małe mieszkania rośnieChoć eksperci spodziewali się, że programem dofinansowań rządowych „Mieszkanie dla Młodych” zainteresuje się dużo mniej osób niż miało to miejsce w przypadku „Rodziny na Swoim”, to jednak chętnych na dopłaty jest sporo. Już w pierwszym miesiącu tego roku do Banku Gospodarstwa Krajowego napłynęło niemal 1000 wniosków o dofinansowanie. 940 zaakceptowanych dopłat opiewa na łączną sumę przekraczającą 20,9 mln złotych, z czego 20 mln to środki z budżetu na bieżący rok, a 900 tysięcy to fundusze z limitu ustalonego na rok 2015. Do końca stycznia udało się podpisać 17 umów, które uwzględniają dopłaty wynoszące ogółem 335 tysięcy złotych.

Wszystkie procedury związane z pozyskaniem dofinansowania w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” są zgodne z wcześniejszymi założeniami. Wnioski o otrzymanie dopłaty do mieszkania lub domu nabywanego na rynku pierwotnym mogą składać zarówno młodzi single, jak też młode małżeństwa. Istnieją jednak limity metrażowe dotyczące nieruchomości, które mogą być częściowo finansowane przez państwo. W przypadku mieszkań jest to nie więcej niż 75 metrów kwadratowych, natomiast przy zakupie domu limitem jest 100 metrów kwadratowych. Sama dopłata może jednak dotyczyć nie więcej niż 50 metrów kwadratowych takiego lokum.

Jeżeli chodzi o stawki dofinansowań, to są one zależne od tego, kto dokładnie ubiega się o wsparcie ze strony rządu. Jeśli wniosek jest składany przez singli lub rodziny nieposiadające potomstwa, dopłata wynosi 10% wartości mieszkania. W przypadku rodzin z dziećmi lub samotnych rodziców dofinansowanie wynosi 15%. Co ważne, jeśli w okresie nieprzekraczającym 5 lat od momentu nabycia nieruchomości w rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to ma ona prawo starać się o dodatkowe dofinansowanie w postaci kolejnych 5% wartości lokalu. W przypadku rodzin, w których jest co najmniej 3 dzieci, większe są też limity metrażowe nieruchomości. Jest to o 10 metrów kwadratowych więcej niż w standardowej wersji „Mieszkania dla Młodych”. Niemniej jednak, dofinansowanie rządowe nadal obejmuje tylko 50 metrów kwadratowych.

Mimo tego, że eksperci obiektywnie przyznawali, iż warunki programu „Mieszkanie dla Młodych” są gorsze, niż te oferowane w „Rodzinie na Swoim”, to jednak widać, że każda opcja pomocy rządowej jest dla Polaków interesująca. Żeby jednak dowiedzieć się, czy nowy program będzie cieszył się taką popularnością, jak ten zakończony wraz z końcem 2012 r., będziemy musieli jeszcze poczekać. Przypomnijmy, że z dopłat z programu „Rodzina na Swoim” skorzystało przeszło 177 tysięcy osób.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *