MDM: rekordowa liczba wniosków w październiku

Data opublikowania: 16 listopada 2015

Dopłaty Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych funkcjonują już od dwóch lat i mają znaczny wpływ na rynek nieruchomości. W tym czasie złożono 36,5 tysiąca wniosków i udzielono prawie 32 tysiące kredytów. Od września bieżącego roku do programu MdM włączono również nieruchomości rynku wtórnego. Kupowane dotychczas mieszkania w ramach tego programu, posiadały średnio 53 metry kwadratowe powierzchni, a domy około 85,5 metra kwadratowego.

Zakup nieruchomosci

fot. goa novi/bigstockphoto.com

Wprowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego wymóg pobierania od kredytobiorców wkładu własnego – obecnie 10-procentowego, w przyszłym roku 15-procentowego, a w 2017 roku 20-procentowego, przyspieszył i zwiększył liczbę składających wnioski na dopłaty w ramach MdM. Przyszłoroczny wzrost wartości wkładu własnego przyczynił się w głównej mierze do zwiększenia liczby składanych wniosków, a październik stał się ostatnim bezpiecznym miesiącem dla banków, z powodu czasu potrzebnego na dopełnienie formalności zarówno przez kredytobiorcę, jak i bank, oraz na przeprocesowanie wniosku kredytowego.

Stabilizacja cen nieruchomości rynku warszawskiego sprzyja ożywieniu rynku mieszkaniowego przede wszystkim wtórnego, gdyż dla deweloperskiego hamulcem wzrostu cen, jest duża podaż nowych mieszkań, która w ostatnich czterech kwartałach wynosiła 48,5 tysiąca lokali. Wzrosty podaży zanotowano również na terenie Poznania, Olsztyna, Szczecina i Katowic. Największą dostępność nowych „mieszkań dla młodych” ma Wrocław z liczbą 82 lokali na 10 000 młodych osób, Poznań – 79, Warszawa – 56, Kraków – 39, a Łódź 20 na 10 000 młodych osób w wieku od 20 do 34 lat.

Dofinansowanie w ramach MdM kredytów hipotecznych umożliwiających nabycie nieruchomości na rynku wtórnym spowodowało, że 65 procent wniosków dotyczyło mieszkań z tego rynku. W październiku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych złożono ponad 5,3 tysiąca wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *