MdM się zmienia – ożywi rynek nieruchomości?

Data opublikowania: 27 lipca 2015

Nowelizacja ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych od września bieżącego roku przyniesie wiele korzystnych zmian i umożliwi zakup mieszkania ludziom młodym, wkraczającym w dorosłe życie. Do gry wraca rynek wtórny!

Dofinansowaniem oprócz rynku pierwotnego, zostanie objęty znacznie tańszy i dostępniejszy, szczególnie w mniejszych miejscowościach rynek wtórny. Zmiany w ustawie umożliwią większej grupie beneficjentów skorzystanie z dofinansowań na mieszkania i domy jednorodzinne.

Mieszkanie dla Młodych

fot. VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Korzystną zmianą jest udogodnienie w zakresie dofinansowania dla nabywających nieruchomości, nie tylko przez osoby pozostające w związkach małżeńskich, ale również w związkach partnerskich. Zmianami programowymi objęto również rodziny wielodzietne, posiadające minimum troje dzieci. Dla rodzin tych zniesiono konieczność „nieposiadania pierwszego mieszkania” oraz limit wieku wynoszący dotychczas 35 lat. Zwiększono też metraż z 50 do 65 metrów kwadratowych co powoduje, że wysokość dopłat może wzrosnąć do 100 tysięcy złotych poprzez podniesienie metrażu i mnożnika dopłat z 15% na 30%.

Dofinansowaniu będą podlegały także prace adaptacyjne pomieszczeń, które doprowadzą do powstania nowych lokali mieszkalnych. Dopłatą mogą być również objęte wkłady budowlane wnoszone do spółdzielni mieszkaniowych, umożliwiające uzyskanie prawa własności mieszkania. Jednocześnie prawo własności mieszkania nabytego w ramach MdM-u, pozwoli po nowelizacji, na przepisanie własności części mieszkania małżonkowi, po zawarciu związku małżeńskiego.

Ustawa reguluje także spłatę kredytu i przewiduje, że w przypadku kiedy kredytobiorca, spłaci w ciągu pięciu lat od przeniesienia własności mieszkania kwotę większą niż wyniosło dofinansowanie, to będzie musiał zwrócić część dopłaty wkładu własnego.

Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje: limit środków na rok bieżący w kwocie 715 mln złotych, wzrost zainteresowania programem oraz wykorzystanie w pełni przewidzianej puli środków, a nawet jej deficyt.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *