Metro a rynek nieruchomości

Data opublikowania: 4 grudnia 2019

W Warszawie jednym z głównych czynników determinujących ceny mieszkań jest bliskość linii metra. Grunty przy metrze są bardzo szybko wykupywane, a planowane inwestycje w pobliżu obu linii charakteryzują się wysokimi cenami.

Osoby planujące zakup mieszkania przy wyborze lokum zwracają uwagę na wiele czynników różnicujących cenę. Lokalizacja, dostęp do terenów zielonych, bliskość żłobków, przedszkoli i szkół czy sklepów to nie jedyne kryteria. Wiele osób szuka mieszkań zapewniających również dobry dojazd do pracy. Najszybszym środkiem transportu, przewidywalnym i mało awaryjnym jest metro. Nie dziwi więc fakt, że mieszkania zlokalizowane blisko linii metra są najczęściej poszukiwane, bo są najatrakcyjniejsze pod kątem dogodnego dojazdu. Efektem tego jest fakt, że warszawskie dzielnice, które mogą poszczycić się dostępem do metra, są również najdroższe w przeliczeniu na mkw. mieszkania.

Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

Na podstawie ubiegłych lat można zaobserwować znaczący skok cen nieruchomości na gruntach znajdujących się w sąsiedztwie metra. W dzielnicy Praga Północ, która w głównej mierze była poprzemysłowa i kojarzyła się z niebezpieczną częścią miasta, po wybudowaniu metra stała się atrakcyjną dzielnicą. Ceny mieszkań skoczyły tutaj nawet do 12 000 – 13 000 zł/mkw. Za przykład może posłużyć także okolica stacji metro Rondo Daszyńskiego, gdzie ceny oscylują dziś już w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. W latach 2013 – 2019 zanotowano tu wzrost cen aż o 38 proc., gdzie dla całej Warszawy wynosił on 14 proc. Również przy nowo otwartych stacjach, takich jak stacja Szwedzka i Trocka, zanotowano wzrost cen kolejno o 18 i 11 proc. Takie wzrosty cen nie powinny dziwić, szczególnie, że wyjście z metra na stacji Szwedzka znajduje się bezpośrednio przy nowo wybudowanym osiedlu.

Co więcej, ceny rosną również w tych lokalizacjach, w których budowa metra jest dopiero planowana. Na najbardziej wysuniętej na zachód dzielnicy miasta, czyli na Bemowie, które jeszcze niedawno miało bardzo niski wskaźnik zurbanizowania, dostrzec już można diametralne zmiany. Miejscami obszar został już silnie zabudowany, pomimo że wiele obszarów tej dzielnicy nadal nie jest objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Brak uchwalonego planu to pewnego rodzaju hamulec dla deweloperów, jednak miasto w pracach planistycznych zakłada zagęszczenie dzielnicy. Na Bemowie, gdzie zakłada się otwarcie w 2023 kolejnych stacji II linii metra, już zanotowano tendencję wzrostową cen 1 mkw. nieruchomości o blisko 21 proc. na przestrzeni ostatnich 7 lat. Budowa nowej linii napędzi całą gospodarkę w tym rejonie, ponieważ przyszli mieszkańcy będą potrzebowali dostępu sklepów, usług, itp.

Najspokojniej pod względem wzrostu cen rozwija się Targówek. Tu nadal można znaleźć mieszkania w cenie 7 000 zł/mkw., pomimo tego, że to bardzo dobra lokalizacja. Co prawda zagęszczenie tego obszaru jest tylko kwestią czasu, bowiem wielu deweloperów deklaruje chęć budowy nowych lokali mieszkalnych na tym obszarze. Szczególnie, że bliskość linii kolejowych świetnie współgrałaby z metrem, a dojazd do centrum Warszawy nie powinien zająć dłużej niż 20 minut.

Również dla planujących inwestowanie w nieruchomości kupno mieszkania w sąsiedztwie metra będzie dobrą decyzją, bowiem ceny z pewnością będą tu odporne na duże spadki cen.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *