Mieszkania dla rozwoju

Data opublikowania: 1 marca 2018

Najnowszy program rządowy dotyczący branży nieruchomości zawiera wiele różnych aspektów, dlatego dla ułatwienia podzielona go na dwie części  – komercyjną „Mieszkania dla rozwoju” i prawną Krajowy Zasób Nieruchomości. W ten sposób Mieszkanie Plus ma zaspokoić wszelkie potrzebny mieszkaniowe społeczeństwa.

Nowo wybudowane mieszkania mają zwiększyć dostępność do nieruchomości i umożliwić tani wynajem dla osób, które nie posiadają środków finansowych na zakup mieszkania. Podział na „Mieszkania dla rozwoju” i Krajowy Zasób Nieruchomości wynika ze źródeł finansowania nowych lokali mieszkalnych. W przypadku komercyjnej części realizacją zajmuje się BGK Nieruchomości ze środków inwestycyjnych, a Krajowy Zasób Nieruchomości korzysta z funduszy z budżetu państwa oraz z zasobów nieruchomości, które posiada Skarb Państwa.

BGK Nieruchomości współpracuje przed wszystkim z lokalnymi deweloperami oraz właścicielami działek budowlanych, którzy mogą przekazać grunty pod budowę kolejnego bloku mieszkalnego. Obecnie trwa realizacja 5 inwestycji, m.in. w Jarocinie oraz w Białej Podlaskiej. Stawki za wynajem mieszkania będą ustalane na podstawie kosztów inwestycji, dlatego będą różnić się między sobą. Pewne jednak jest, że będą one niższe o 25 proc. od stawki rynkowej. Tańszy najem pozwoli mniej zamożnym na skorzystanie z takiej opcji.

Każdy potencjalny najemca, który będzie chciał skorzystać z „Mieszkania dla rozwoju”, będzie musiał spełnić określone wymogi, które będą ogłaszane po zakończeniu inwestycji w porozumieniu z samorządem. Jednym z ważniejszych kryteriów będzie minimalna zdolność czynszowa, która będzie potwierdzała możliwość terminowego opłacania czynszu. Pod uwagę będą brane dochody oraz wszystkie obciążenia finansowe, także przyszły czynsz. Do dochodów będzie można jednak doliczyć inne formy zarobkowe.

Realizacja założeń programu „Mieszkania dla rozwoju” ma znacząco przyczynić się do polepszenia sytuacji młodych polskich rodzin, które nie posiadają odpowiednich warunków do założenie większej rodziny. Nowoczesne i funkcjonalne mieszkania mają zapewnić wygodne miejsce do życia, bez ponoszenie dużych kosztów. W Polsce wskaźnik mieszkań własnościowych wynosi ponad 80 proc., natomiast w Europie Zachodniej niecałe 50 proc., gdzie najem mieszkań pozwala na większą mobilności oraz elastyczność na rynku pracy.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *