Mieszkania do wynajęcia wróciły do łask

Data opublikowania: 6 lutego 2012

Mieszkania do wynajęcia wracają do łaskW ostatnim czasie na rynku nieruchomości nastąpił zwrot z rynku pierwotnego ku rynkowi wtórnemu. Sprzedaż mieszkań używanych przyspieszyła, zostawiając w tyle lokale z półki deweloperskiej. Od niedawna zauważyć można inną tendencję. Sprzedaż mieszkań traci na rzecz najmu.

Powszechnie wiadomo, że lokale używane są droższe od tych prosto od dewelopera. Głównie dlatego, że przed zamieszkaniem w nim, nie pochłania środków na wykończenie i wyposażenie. Z początkiem roku jednak wyraźnie widać było zwrot ku lokalom z rynku wtórnego, bo ich właściciele obniżyli swoje oczekiwania, skłonni też byli do negocjacji i odejścia od cen ofertowych. Mimo tego jednak sprzedaż nie osiągnęła rewelacyjnego wyniku. Przyczyny można upatrywać w tym, iż regulacje bankowe uległy zmianie. O kredyt już nie tak łatwo, jak jeszcze w roku ubiegłym.

Dlatego też obecnie panuje ożywienie w dziedzinie wynajmu mieszkań, szczególnie w dużych miastach. Miesięczna opłata za wynajem mieszkania, wciąż jest niższa od raty kredytu. Choć to faktycznie przemawia na korzyść wynajmu, przyczyna nie tkwi w niższych kosztach. Wynajęcie mieszkania jest obecnie jedyną możliwością dla tych, którzy po wprowadzeniu nowych przepisów, nie mają już zdolności kredytowej, a więc ich marzenie o nabyciu własnego M jest póki co niemożliwe do zrealizowania. A dwupokojowe mieszkania w Warszawie można wynająć już za 1,5 tys. zł miesięcznie. Stąd już od ok. 4 miesięcy wynajmujący nie mają problemu ze znalezieniem lokatorów.

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością. Wbrew pozorom popyt na małe mieszkania i kawalerki nie jest największy. Najbardziej popularne są lokale trzypokojowe – ok. 60 m kw. Co więcej w najbliższym czasie to takie mieszkania powinny jeszcze stanieć. Ich ceny będą niższe o ok. 2-3 proc. Największym zainteresowaniem  cieszą się mieszkania zlokalizowane w Wilanowie lub na Mokotowie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *