Mieszkania dwupokojowe mniej popularne

Data opublikowania: 3 stycznia 2019

Do niedawna to właśnie kompaktowe mieszkania dwupokojowe były kupowane najchętniej. Jednak ostatnio tracą przewagę na rzecz większych lokali i kawalerek.

Wyliczenia zostały przygotowane przez Open Finance i były oparte na danych GUS z 2017 r. (dane na rok 2018 jeszcze nie są dostępne). Należy jednak wziąć pod uwagę, że we wspomnianych danych nadal używa się pojęcia izby, które może oznaczać zarówno pokój, jak i osobną, widną kuchnię. Dlatego statystyki dotyczące kawalerek mogą obejmować lokale jedno- i dwuizbowe. Podobnie jest z lokalami trzyizbowymi – mogą to być zarówno mieszkania trzypokojowe, jak i dwupokojowe z większą, widną kuchnią. Dlatego w wyliczeniach bierze się także pod uwagę oferty sprzedaży mieszkań.

fizkes/bigstockphoto.com

Widać, że popularność mieszkań dwupokojowych spadła na rzecz trzypokojowych, które w 2017 r. stanowiły 41,3 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań. Oznacza to, że właśnie one są najbardziej poszukiwane przez kupujących. Szacuje się, że kawalerki również sprzedają się trochę lepiej. W większych miastach dotyczyło ich nieco ponad 8 proc. transakcji, natomiast w mniejszych – 4,4 proc. Jeśli chodzi o mieszkania czteropokojowe, są one dość popularne w małych miejscowościach (21,6 proc. transakcji). W dużych miastach nie kupuje się ich tak często (15,9 proc.) ze względu na znacznie wyższe ceny.

Ciekawe jest, że przy tym na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano spadek średniej powierzchni mieszkań oddanych do użytku. Widoczne to jest zwłaszcza w Warszawie i Gdańsku, gdzie w latach 2006-2017 powierzchnia nowych mieszkań zmniejszyła się o mniej więcej jedną piątą. Przykładowo, w Warszawie średni metraż nowego lokalu w 2006 r. wynosił 77,37 mkw. w 2006 r, a w 2017 r. już 63,03 mkw. Przy tym średnia powierzchnia była najniższa w 2016 r. – 59,27 mkw. Może to wynikać z faktu, że Polacy bardziej realistycznie oceniają swoje możliwości finansowe, a co za tym idzie, nie są zbytnio zainteresowani największymi lokalami wymagającymi znacznie większych zobowiązań kredytowych.

Deweloperzy dostrzegają ten trend i budują mniej wielopokojowych mieszkań o dużej powierzchni. Lokale o tej samej liczbie izb są też bardziej kompaktowe, choć deweloperskie są i tak większe niż te z rynku wtórnego. Przeciętne nowe mieszkanie trzyizbowe ma 57,5 mkw., podczas gdy analogiczne z rynku wtórnego poniżej 50 mkw.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *