Mieszkania dwupoziomowe mniej popularne

Data opublikowania: 24 stycznia 2020

Mieszkania dwupoziomowe jeszcze kilka lat temu były oznaką prestiżu i wyznacznikiem wysokiego statusu materialnego. Jednak z roku na rok ich cena rynkowa zaczyna spadać. Czym to jest spowodowane? Czy warto zdecydować się na zakup lub wynajem takiego mieszkania?

Obecnie prawie wcale nie buduje się mieszkań dwupoziomowych. Można je znaleźć na rynku wtórnym, jednak ofert jest bardzo niewiele.

Dariusz Jarzabek/bigstockphoto.com

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Jedną z największych zalet mieszkań dwupoziomowych jest brak sąsiada u góry. Nikt nie hałasuje nocą i nie przeszkadza spać. Jest w nich również możliwość podziału lokum na strefy aktywności. Na dole można wyeksponować kuchnię oraz pokój dzienny, a górę przeznaczyć na zaciszną sypialnię z garderobą oraz łazienkę. Takie wnętrza mogą być namiastką domu jednorodzinnego, zwłaszcza kiedy do mieszkania przynależy duży taras.

Wady mieszkań dwupoziomowych

Grono potencjalnych zainteresowanych tego typu lokum odstrasza przede wszystkim częstotliwość wchodzenia po schodach. Kursowanie góra-dół, gdy w mieszkaniu jest wyłącznie jedna toaleta, bywa uciążliwe, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Często schody są bardzo strome i zaprojektowane tak, by zabierały jak najmniej miejsca, co czyni je dość niebezpiecznymi.

Koszty ogrzewania mieszkań dwupoziomowych są wyższe niż tradycyjnych, jest również więcej sprzątania, bowiem w tego typu nieruchomościach metraż podłogi jest znacznie większy niż sufitów.

Same skosy też dla wielu osób są minusem. Zmniejszają optycznie przestrzeń na jednym poziomie, jednocześnie stwarzając ograniczenia przy aranżacji wnętrza.

Ze względu na to, iż mieszkania dwupoziomowe są zazwyczaj usytuowane w najwyższych kondygnacjach budynków, dochodzi jeszcze wchodzenie na 3-4 piętro.

Ponadto przy zakupie warto zwrócić uwagę na izolację dachu. Zła izolacja spowoduje, że latem na poddaszu będzie bardzo gorąco, a zimą ciepłe powietrze będzie uciekało do góry.

Ile kosztują tego typu nieruchomości?

Według szacunkowych obliczeń, na chwilę obecną mieszkania dwupoziomowe stanowią około 5-7 procent ofert na rynku. Cena uzależniona jest głównie od lokalizacji, metrażu oraz standardu wykończenia. Im metraż większy, tym cena niższa. Uśredniając kwota za zakup mieszkania w dużych miastach, takich jak np. Kraków, Warszawa czy Gdańsk to wydatek od 500 tys. złotych wzwyż.

Największe ceny uzyskują mieszkania w centralnych lokalizacjach, blisko uczelni oraz głównych ulic i atrakcji miasta. Podobnie ma się rzecz w Krakowie, tam za dobrze utrzymane mieszkanie na rynku wtórnym trzeba zapłacić około 7 tysięcy za metr kwadratowy. Nieruchomość w nowszym budownictwie to koszt powyżej 8 tysięcy za metr kwadratowy. Mieszkania dwupoziomowe zazwyczaj mają metraż większy niż 80 metrów kwadratowych, a często ponad 120 metrów, a to sprawia, że nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Jednak mieszkania dwupoziomowe posiadają grono swoich zwolenników oraz przeciwników. Na rynku nieruchomości stanowią towar deficytowy, na który prędzej czy później znajdzie się chętny.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *