Mieszkania na najwyższych piętrach – coraz większe zainteresowanie

Data opublikowania: 22 listopada 2018

Kupno mieszkania wiąże się z podjęciem decyzji na co najmniej kilkanaście lat. Nabywcy długo się zastanawiają nad ostatecznym wyborem i zwracają uwagę na mnóstwo przeróżnych kwestii. Jedną z nich jest wybór piętra, na którym nasze mieszkanie ma się znajdować.

Mogłoby się zdawać, że najbardziej pożądanymi mieszkaniami są te zlokalizowane na pierwszym, drugim lub ewentualnie trzecim piętrze w wysokich blokach. Wiąże się to z tym, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkania na ostatnim piętrze uznawane były za najgorsze i postrzegane jako problemowe. Polacy bardzo niechętnie je kupowali. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wówczas nie było nowoczesnych apartamentowców i dominowały bloki z tzw. „wielkiej płyty”, które często odbiegały od ideału.

Standret/bigstockphoto.com

Czasy się jednak zmieniły i coraz więcej Polaków wybiera mieszkania na najwyższych piętrach. Potwierdzają to deweloperzy realizujący inwestycje w największych miastach Polski, którzy zaobserwowali, że już prawie co trzeci nabywca w pierwszej kolejności zainteresowany jest mieszkaniami zlokalizowanymi na najwyższych piętrach. Dotyczy to jednak jedynie rynku pierwotnego.

Deweloperzy często na ostatnim piętrze umieszczają mieszkania o podwyższonym standardzie i metrażu, które są wizytówką całej inwestycji. Wiąże się to jednak też z tym, że ich cena jest znacznie wyższa od tych niżej położonych. Im wyżej, tym drożej. Dobrym przykładem jest apartamentowiec Cosmopolitan położony przy ulicy Twardej w Warszawie. Ceny mieszkań w tym wieżowcu zaczynają się od 22 tys. złotych za metr kwadratowy i idą w górę wraz z każdym piętrem.

Dlaczego klienci decydują się na mieszkania na najwyższych piętrach? Jednym z najczęściej wymienianych plusów są piękne widoki. Na najwyższych piętrach deweloperzy oferują przestronne balkony lub tarasy, z których rozciąga się widok na całą okolicę i można założyć swój mały ogródek. Takie mieszkania oferuje m.in. RED Real Estate Development, który w Poznaniu kończy budowę trzeciego etapu osiedla Red Park. Tam, w zależności od położenia mieszkania, klienci mogą mieć panoramiczny widok na Poznań, las, park lub centrum miasta.

Kolejną zaletą wysoko położonych mieszkań jest nasłonecznione lokalu. Poza tym hałas uliczny docierający do takich mieszkań jest znacznie słabszy. Lokal na najwyższym piętrze przypadnie do gustu także osobom, które cenią swoją prywatność. Nie dosięgnie ich wzrok wścibskich przechodniów z ulicy i sąsiadów z bloku obok, o ile nie stoi w naszym sąsiedztwie równie wysoki budynek. Komfortem dla właścicieli mieszkania na ostatnim piętrze jest brak sąsiadów u góry. Nie grozi nam zalanie i nikt nie „biega” nam nad głową. Istotne jest też to, że wielopiętrowe nowoczesne inwestycje posiadają najwyższej jakości windy.

Zupełnie inaczej jest na rynku wtórnym. Tam najwyżej położone mieszkania, zwłaszcza te w czteropiętrowych blokach pozbawionych windy, nadal nie cieszą się popularnością i są najczęściej odrzucane przez kupujących. Jednym z powodów jest ciągłe wchodzenie i schodzenie po schodach, które dla wielu jest męczące, w szczególności, gdy musimy wnieść do domu chociażby ciężkie zakupy. Młodym osobom aż tak bardzo to nie przeszkadza, ale starsi często miewają problem z wejściem na ostatnie piętro.

W lokalach znajdujących się na ostatnim piętrze często występuje też problem z temperaturą. Latem jest gorąco i duszno ze względu na nasłonecznienie. Zimą z kolei jest chłodniej niż w mieszkaniach położonych niżej, a co za tym idzie, trzeba więcej grzać i płacić większe rachunki. Może też zacząć przeciekać dach. Dotyczy to jednak wyłącznie starych budynków. Obecnie deweloperzy kładą szczególny nacisk na odpowiednią izolację ostatnich kondygnacji oraz dachów. Wiele nowych inwestycji posiada także klimatyzację, a w ekskluzywnych apartamentowcach zaczynają się pojawiać systemy, które między innymi utrzymują odpowiednią temperaturę w mieszkaniu tzw. Home Management System.

Warto na zakończenie dodać, że bez względu na to czy mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym, czy wtórnym, mieszkania na ostatnim piętrze na pewno nie zyskają uznania osób cierpiących na lęk wysokości. Dlatego też wybierajmy lokale, w których będziemy się czuli jak najlepiej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *