Mieszkania nowe i używane. Co się opłaca, co jest tańsze?

Data opublikowania: 22 maja 2013

Mieszkania nowe czy używane?Od początku tego roku można było zaobserwować na rynku nieruchomości znaczny spadek cen i to zarówno w przypadku mieszkań nowych, od deweloperów, jak i tych z rynku wtórnego. Zasada jest taka, że mieszkania nowe są droższe od używanych i tak rzeczywiście jest w większości miast w Polsce, na przykład we Wrocławiu.

W Warszawie właściciele mieszkań z drugiej ręki natomiast często wyceniają swoje nieruchomości wyżej niż mieszkania deweloperskie. Większe polskie miasta podzieliły się właśnie w ten sposób. Mimo to ceny nieruchomości powoli przestają spadać, utrzymując się mniej więcej na jednym poziomie. W stolicy już jakiś czas temu przestało być tak, że więcej płaci się za nowe mieszkania. Jeszcze w grudniu cena pomiędzy obydwoma rynkami różniła się o około 800 zł na metrze kwadratowym. Dzisiaj ta różnica jest niewiele mniejsza i przykładowo, za zakup 75-metrowego używanego mieszkania trzeba zapłacić nawet o 60 tysięcy złotych więcej niż za nowy lokal. W Krakowie sytuacja wygląda bardzo podobnie, choć akurat ceny są trochę mniej zróżnicowane – rozbieżność sięga od 250 do 300 zł za metr kwadratowy.

Eksperci zaczęli zastanawiać się, co spowodowało, że mieszkania na rynku wtórnym są droższe od tych na rynku pierwotnym w Warszawie. Okazuje się, że nasza stolica jest jednym z tych polskich miast, w których zagospodarowanie terenu nie ułatwia wcale ekspansji deweloperów w najlepszych lokalizacjach. Dlatego też większość inwestycji jest realizowanych w mniej atrakcyjnych miejscach, przeważnie na przedmieściach. Przedmieścia w oczach potencjalnego nabywcy są postrzegane jako gorsze, a mówiąc najogólniej – gorsze kosztuje mniej. Dlatego też, jeżeli danemu klientowi zależy na lepszej lokalizacji, bardziej w centrum miasta, trzeba szukać mieszkań z drugiej ręki. Właściciele z kolei są świadomi tej sytuacji i ją wykorzystują.

W wielu innych miastach jednak deweloperzy bez problemu kupują działki, położone w atrakcyjnej okolicy, niedaleko zabytkowych budynków i ważnych punktów w mieście. Ceny nowych mieszkań przewyższają ceny tych z rynku wtórnego wciąż w takich miastach jak Poznań, Łódź, Katowice i niektóre miasta na Dolnym Śląsku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *