Mieszkania Poczty Polskiej pod młotek?

Data opublikowania: 25 marca 2015

Mieszkania należące do Poczty Polskiej najprawdopodobniej zostaną zlicytowane. Najpierw jednak przegłosowany musi zostać projekt ustawy o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, jakim jest poczta.

Jeżeli uda się przegłosować projekt ustawy dotyczącej komercjalizacji Poczty Polskiej, sprzedanych na licytacjach będzie mogło zostać ponad 2 tysiące lokali mieszkalnych. Choć w zeszłym tygodniu rząd odłożył sprawę projektu, to jednak na pewno do niej powróci. Sprzedaż nieruchomości będących własnością Poczty Polskiej miałaby być nie tylko zastrzykiem gotówki dla samego przedsiębiorstwa, ale też szansą zarobku dla wielu mniejszych firm budowlanych i remontowych.

Do tej pory osoby uprawnione mogły kupić mieszkania spółki na preferencyjnych warunkach wyłącznie w przypadku, gdy chodziło o lokale znajdujące się w budynkach mieszkalnych. Żeby nieruchomość otrzymała taki status, musi w całości składać się z mieszkań, bądź też lokale mieszkalne muszą stanowić więcej niż 50% jej powierzchni. Sprawa mieszkań znajdujących się w pozostałych budynkach pozostawała więc nierozwiązana. Zmiany prawne mają zezwolić na sprzedaż wszystkich mieszkań, bez względu na to, w jakim budynku są zlokalizowane.

Nieruchomosci Poczty Polskiej na sprzedaz

fot. Hoenstine/bigstockphoto.com

Według pobieżnych szacunków, Poczta Polska dysponuje lokalami, których rynkowa wartość wynosi ok. 600 milionów złotych. Wyliczeń dokonano przy założeniu, że przeciętny lokal tego typu liczy sobie 57 metrów kwadratowych, a średnia cena za 1 mkw. wynosi 5 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że ceny będą wygórowane, ponieważ dotychczasowi najemcy takich mieszkań mogą liczyć na bonifikatę, która w niektórych przypadkach będzie sięgała nawet 95% wartości lokalu.

Eksperci działający na rynku nieruchomości twierdzą, że pojawienie się przeszło 2 tysięcy nowych mieszkań nie powinno przełożyć się na zmianę cen transakcyjnych. Niemniej jednak podkreślają, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż wpłynie to na podwyższenie wpływów budżetowych. Będzie to możliwe, dzięki podatkom płaconym przez nabywców w związku z remontami przeprowadzanymi w celu zagospodarowania pomieszczeń. Poza nieruchomościami PP SA, w Polsce do sprzedania są jeszcze tysiące mieszkań będących własnością Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Polskich Kolei Państwowych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *