Mieszkania są tańsze, więc popyt rośnie

Data opublikowania: 15 maja 2012

Rynek nieruchomości wpadł w tendencję obniżania cen. Reakcja była natychmiastowa. Popyt się zwiększył i zainteresowanie lokalami mieszkalnymi utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Z drugiej strony patrząc, większy popyt oznacza, że deweloperzy i sprzedawcy indywidualni mogą pozwolić sobie na utrzymanie atrakcyjnych ofert.

Jeśli chodzi o mieszkania Warszawa ma ich wiele do zaoferowania. Szczególną uwagą cieszą się obecnie lokale mniejszego metrażu – głównie kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Stawki za cztery kąty tego typu w ostatnim czasie spadły. Mieszkanie można nabyć nawet już w cenie od 6 do 9 tys. zł za m kw. Nieco drożej jest oczywiście w dzielnicach atrakcyjnych lokalizacyjnie. Śródmieście, Mokotów, Żoliborz czy Ochota oferują mieszkania za ok. 11 tys. zł za m kw. Im dalej od centrum, tym obniżki cen mieszkań większe. Targówek, Bemowo, Białołęka i Ursynów to obecnie najkorzystniejsze cenowo lokalizacje Warszawy. Zdarza się, że do biur nieruchomości trafiają nawet lokale o małej powierzchni, ok. 20 m kw., w całkowitej cenie poniżej 200 tys. zł – bywają w dobrych lokalizacjach. Wtedy jednak należy liczyć się z remontem we własnym zakresie.

Ze względu na to, iż w warszawskiej puli mieszkania na sprzedaż są reprezentowane w znacznej mierze, klienci do ich zakupu podchodzą rozsądnie i bez pośpiechu. Zależy im na rzetelnym porównaniu ofert i ostatecznie wybraniu tej najbardziej pożądanej. Takie zachowanie klientów, polowanie na upatrzone lokale, buduje stabilne zachowanie na rynku. Sprzedający mieszkania nie są skłonni teraz do podnoszenia ceny, gdyż wówczas ich oferta trafiłaby na spaloną pozycję. Przewidywania są wręcz takie, że w najbliższym czasie nieruchomości mieszkaniowe mogą być jeszcze tańsze.

Szczególnie te, które wywołują największe zainteresowanie klientów, muszą być najbardziej konkurencyjne. Małe mieszkania w atrakcyjnie cenie, w Warszawie, znajdują nabywcę już w kilka dni od opublikowania ogłoszenia. Głównie transakcje odbywają się poprzez agentów nieruchomości. Jednak, przy tak dużym zainteresowaniu, transakcja może szybko dojść do skutku, nawet bez pomocy pośrednika. Szczególnie mieszkania z rynku wtórnego coraz częściej sprzedawane są na własną rękę.

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wyjątkowo korzystna dla szukających własnego M. Tendencja cenowa jest spadkowa i póki co nic nie zapowiada, że się odwróci. Teraz jest więc czas na to, by spokojnie przemyśleć zakup mieszkania i zrealizować transakcję.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *