Mieszkania w Warszawie – rekord pobity

Data opublikowania: 7 czerwca 2011

Mieszkania w Warszawie - rekord pobityRynek nieruchomości póki co jest w świetnej formie. Jednak już wkrótce może mieć poważne kłopoty. Podaż przewyższająca popyt na długa metę nie wróży najlepiej.

Od kilku miesięcy wyraźnie zauważalny jest wzrost liczby mieszkań w całej Polsce. po kryzysie nie ma już śladu, deweloperzy wzięli głęboki oddech i budują na potęgę. Szczególnie w Warszawie. Dawno nie było tu takiego urodzaju mieszkań. Aktualnie deweloperzy w swojej ofercie mają 18 tys. nowych mieszkań. Tylko w poprzednim miesiącu do użytku oddali aż 1,5 tys. lokali.

Rynek pierwotny notuje więc rekordowe ożywienie. Z czasem może się jednak ono odwrócić na niekorzyść inwestorów. Tym bardziej, że chwilowo zainteresowanie mieszkaniami osłabło. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma sie dłużej deweloperzy będą mieli trudności ze sprzedażą obiektów mieszkalnych. W konsekwencji, ze względu na brak płynności finansowej, wstrzymają kolejne inwestycje. A to prowadzi do niebezpiecznego zastoju w sektorze nieruchomości.

To jednak czarny scenariusz. Intensyfikacja działań w budownictwie mieszkalnych sprawiła, że ceny nieruchomości ruszyły się na korzyść klientów. Ich obniżenie może więc zachęcić wstrzymujących się dotąd klientów do zawarcia transakcji z deweloperem. Tym bardziej, że mimo iż popyt jest słaby, to i tak w Warszawie sprzedaje się więcej mieszkań niż o tej samej porze rok temu. W kwietniu 2011 nabywców znalazło ok. 950 mieszkań, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Trudno się dziwić, że deweloperzy czują wiatr w żaglach. Miejmy nadzieję, że ten nagle nie osłabnie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *