Mieszkania wspomagane

Data opublikowania: 11 marca 2019

Mieszkanie wspomagane na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od standardowego mieszkania, w którym żyją przeciętni ludzie. Jednak największe szanse na nie mają bezdomni, seniorzy, osoby opuszczające więzienie oraz niepełnosprawni w stopniu lekkim. Czym zatem jest mieszkanie wspomagane i na jakich warunkach można z niego korzystać?

Trend na mieszkania wspomagane przyszedł do Polski z Zachodu. Mieszkania tego rodzaju skierowane są głównie do osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, schorowanych, starszych i samotnych ludzi, klientów ośrodków pomocy społecznej, a także osób, które kończą odbywać karę pozbawienia wolności. Takie mieszkanie daje szansę wyjść tym osobom na prostą.

LightField Studios/bigstockphoto.com

Istotne jest to, że mieszkanie wspomagane jest rozwiązaniem pośrednim. Oznacza to, że nie jest schroniskiem czy inną placówką opiekuńczą, ale nie jest też zwykłym mieszkaniem. Takie lokale tworzone są przeważnie przez ośrodki pomocy społecznej przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, które m.in. pozyskują pieniądze z projektów unijnych na ich tworzenie. Powstają one w zwykłych blokach bądź kamienicach, np. w wyremontowanych pustostanach, wskazanych przez gminę. Mogą to być także całe budynki wielorodzinne, które wcześniej funkcjonowały jako hotele robotnicze czy socjalne, ale od lat stały puste.

Mieszkania wspomagane mają za zadanie umożliwić wcześniej wspomnianym osobom wrócić do naturalnego środowiska. W schronisku zdecydowanie trudniej by im było powrócić do normalnego życia. Zanim jednak takie osoby wprowadzą się do mieszkania wspomaganego, muszą same wystąpić o taki lokal lub otrzymać propozycję od lokalnego koordynatora programu rozwoju mieszkań wspieranych, a następnie wyrazić na nie zgodę. Wówczas komisja rozpatrzy życiową, mieszkaniową, materialną oraz zdrowotną sytuację osoby starającej się o miejsce w mieszkaniu wspomaganym. Po pozytywnej weryfikacji otrzyma ona przydział. Największe szanse mają osoby niepełnosprawne, które nie wymagają całodobowej opieki.

Lokale wspomagane są zazwyczaj kilkudziesięciometrowe i składają się zwykle z 3-4 pokoi. W każdym z nich znajduje się miejsce dla jednej, dwóch lub trzech osób. Kuchnia i łazienka najczęściej są wspólne dla mieszkańców tego mieszkania. Dodatkowo gmina zapewnia to, że mieszkanie wspomagane jest w pełni wyposażone w meble, sprzęty i wszystko to, co w zwykłym mieszkaniu powinno się znaleźć.

Istotne jest też to, że  osoby, którym przyznawane jest takie lokum, mają swojego wychowawcę/asystenta. Jest to zazwyczaj pracownik socjalny, który towarzyszy im przez kilka godzin dziennie. Jego zadaniem jest pomagać, ale nie wyręczać. Na przykład podpowiada swoim podopiecznym, jak zrobić zakupy, ugotować prosty obiad, posprzątać czy zrobić pranie. Wydawałoby się, że tak proste czynności nie powinny nikomu sprawiać problemów, jednak dla lokatorów mieszkań wspomaganych często latami były nie do przeskoczenia, ponieważ wszystko mieli gotowe i podane jak na tacy. W nowym lokum na nowo muszą się nauczyć samodzielności i radzenia sobie poza placówką. Poza tym mogą wychodzić, gdzie i kiedy chcą, a także przyjmować bliskich w mieszkaniu.

Czynsz i inne opłaty za mieszkanie wspomagane częściowo są pokrywane przez gminę, a częściowo przez samych lokatorów, o ile posiadają własne dochody, np. rentę, emeryturę, zasiłki lub po prostu pracują.  Bywa też, że np. przez pierwszy rok gmina w całości pokrywa wszelkie opłaty.

Mieszkania wspomagane posiadają regulamin, który obowiązuje mieszkańców lokum. Mówi on m.in. o przestrzeganiu ciszy nocnej, szanowaniu mienia znajdującego się w lokalu, zakazu nadużywania alkoholu. Wielokrotne złamanie regulaminu może grozić usunięciem lokatora z mieszkania.

Jeśli osoby mieszkające w mieszkaniu wspomaganym staną się samodzielne i będą przestrzegać regulaminu, mają szansę na wyprowadzkę do normalnego mieszkania. Podobnie jak z mieszkaniem wspomaganym, pomoże im w tym gmina.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *