Mieszkanie dla Młodych – będzie więcej dopłat

Data opublikowania: 3 lipca 2017

W minionych latach program Mieszkanie dla Młodych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Środki z rządowego programu kończyły się praktycznie natychmiast po tym, jak stawały się dostępne.

Rząd 13 czerwca przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ustala nowe warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Opisane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2017. Dzięki nowelizacji będzie można wykorzystać wszystkie dostępne w Banku Gospodarstwa Krajowego pieniądze na dofinansowanie wkładu własnego.

Głównym celem nowelizacji jest uwolnienie limitów na przyjmowanie wniosków o dofinansowanie. Dotychczas po przekroczeniu pewnej liczby wniosków, środki były blokowane. Tak samo było z wnioskami na wypłaty świadczeń z programu na kolejny rok, jednak limit był niższy i wynosił 50% przeznaczonych środków. Ta zasada i limity sprawiały dotychczas, że wnioski nie były już przyjmowane w I kwartale roku. W przypadku roku 2017 blokada nastąpiła już 1 lutego.

Nowelizacja zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego dopiero, kiedy kwota wynikająca z zabudżetowanych środków na 2017 i 2018 rok wyniesie 100% limitu. Oznacza to w praktyce, że w 2017 r. zostanie odmrożonych 37,3 mln zł, natomiast w 2018 r. – 38,1 mln złotych.

Druga istotna zmiana jest taka, że będą także odmrażane środki niewykorzystane w poprzednim roku. Dotyczy to tych pieniędzy, które zgodnie z dotychczasową zasadą były mrożone na poczet wnioskującego, ale z różnych przyczyn nie doszło do finalizacji dofinansowania. Wnioskujący nie otrzymał kredytu lub zwyczajnie się rozmyślił. W tym przypadku środki zamrożone przepadały i nie mógł z nich już nikt skorzystać. Przez takie sytuacje ok 30 mln rocznie przepadało. Nowelizacja ustawy zmieni to na korzyść wnioskujących.

Dzięki tej nowelizacji nawet 4 tysiące młodych ludzi może dostać szansę na zakup własnego lokum. Open Finance szacuje, że w tym roku młodzi ludzie nabędą 2,7 tysięcy mieszkań, a w 2018 kolejne półtora tysiąca.

Z programu mogą skorzystać osoby, które posiadają, co najmniej trójkę dzieci lub nie ukończyły 35 roku życia. Jednocześnie nie były nigdy właścicielami żadnej nieruchomości mieszkalnej. Dopłata do mieszkania może wynieść od 10 do 35% jego wartości.

Banki mają rozpocząć przyjmowanie wniosków najpóźniej 17 sierpnia 2017 r.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *