”Mieszkanie dla młodych” – kogo wykluczy, komu pomoże?

Data opublikowania: 24 czerwca 2013

Mieszkanie dla Młodych - kogo wykluczy, komu pomoże?Po zakończeniu programu „Rodzina na swoim” pomagającego Polakom w nabywaniu mieszkań, rząd planuje wkrótce rozpocząć kolejną, podobną akcję. Będzie to „Mieszkanie dla młodych”. Choć pomysł wsparcia dla młodych obywateli mających największe problemy z usamodzielnieniem się jest godny pochwały, to jednak pojawia się coraz więcej głosów przeciwnych wprowadzeniu takiego rozwiązania.

„Mieszkanie dla młodych” ma być kierowane do Polaków, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Ustalono już stawki pomocowe – osoby samotne lub rodziny bez dzieci otrzymają 10% wartości mieszkania, a rodziny lub osoby samotne z dzieckiem mogą liczyć na dopłatę w wysokości 15%. Jeśli w ciągu pierwszych 5 lat pojawi się kolejne dziecko, to będzie można liczyć na kolejne 5% dopłaty.

Wokół programu „Mieszkanie dla młodych” wciąż pojawia się sporo kontrowersji. Jednym z głównych problemów jest grupa docelowa, do której kierowany ma być cały program. Początkowo mówiono, że dofinansowania będzie można uzyskać jedynie w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. To oznaczałoby, że na pomoc mogą liczyć głównie osoby o wyższym statusie materialnym, które stać na droższe lokum.

Sprzeciwiają się jednak temu PiS i PSL. Zwracają uwagę na fakt, że takie restrykcje sprawią, iż z programu wykluczeni będą mieszkańcy wsi i małych miasteczek, w których nie rozwija się budownictwo i rzadko pojawia się możliwość nabycia nowej nieruchomości. Oprócz tego, PSL zamierza domagać się, by program objął też możliwość wykupienia mieszkań komunalnych. Ta opcja pozwalałaby udzielać pomocy osobom, które są w trudniejszej sytuacji finansowej.

Poza tym, pojawiły się także głosy, żeby rząd pomagał nie tylko w nabyciu samego mieszkania, ale również w jego urządzeniu. Pomoc miałaby w tym przypadku polegać na opcji odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z mieszkaniem oraz od usług w nim wykonywanych.

Nie ma jednak propozycji zmiany zasad obowiązujących przy metrażu mieszkań, które miałyby być objęte programem dopłat. Jak już wcześniej ustalono, o pomoc w zakupie lokum mogliby ubiegać się ci Polacy, którzy zdecydują się na mieszkanie o powierzchni nieprzekraczającej 75m2. Sama dopłata może dotyczyć maksymalnie 50m2. Ponadto, można starać się o pomoc przy nabyciu mieszkania w budynku mającym, co najmniej 2 lokale, jeśli żaden nie jest większy niż 75m2.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *