Mieszkanie dla Młodych – kolejne banki w programie

Data opublikowania: 2 czerwca 2014

Program „Mieszkanie dla Młodych”, czyli szansa otrzymania dofinansowań rządowych do zakupu pierwszej nieruchomości mieszkalnej, ma się bardzo dobrze. Poza tym, że interesują się nim młodzi Polacy, to rośnie też zainteresowanie banków. To właśnie instytucje finansowe mogą pomóc w obniżaniu ostatecznych cen mieszkań nabywanych w ten sposób.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprawuje pieczę nad programem, zakłada, że rosnąca liczba banków biorących udział w przedsięwzięciu przełoży się na zwiększenie konkurencyjności, a to pozwoli obniżać marże. W efekcie, młodzi ludzie będą mogli liczyć na tańszą obsługę zaciąganego kredytu.

Handing Over House Or Car Keys After Signing Of Contract

Banki w programie MdM

Na chwilę obecną w programie „Mieszkanie dla Młodych” uczestniczy 9 banków. Umowy dotyczące wsparcia finansowego osób młodych chcących kupić nieruchomość podpisały dotychczas m.in.:

  • Bank Millenium,
  • PKO BP,
  • Pekao SA,
  • Alior Bank,
  • Bank Ochrony Środowiska – BOŚ,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości – BPS,
  • Getin Noble Bank,
  • Spółdzielcza Grupa Bankowa – SGB,
  • BGŻ

Oferują one kredyty na nabycie mieszkania z rynku pierwotnego lub wybudowanie domu jednorodzinnego osobom, które nie ukończyły 35. roku życia. Po tym jak określony bank przyjmie wniosek klienta, może on ubiegać się o otrzymanie rządowego wsparcia od BGK. Niemniej jednak, osoby starające się o taką pomoc, muszą posiadać też samodzielny wkład finansowy. Z pieniędzy rządowych wypłacana jest jedynie część kwoty.

Ilu chętnych na kredyty?

Dotychczasowe statystki przedstawiane przez BGK mówiły o 5637 wnioskach, jakie w ciągu pierwszych 4 miesięcy roku wpłynęły do instytucji biorących udział w programie i zostały zaakceptowane przez podmiot nadrzędny. Opiewały one na łączną kwotę 127 milionów 162 tysięcy złotych. Aż 108 milionów 872 tysiące to pieniądze przeznaczone na ten cel z tegorocznego budżetu, a kolejne sumy to część z budżetu na rok następny, a nawet na rok 2016. Łącznie do zakończenia programu, które zaplanowane jest na 2018 r., rząd ma wydać na dopłaty do mieszkań dla młodych 3,5 miliarda złotych.

W przypadku, gdy klient od razu nabywa mieszkanie, to dofinansowanie wypłacane jest wraz z kwotą kredytu udzielanego przez bank. Natomiast w sytuacji, gdy chodzi o budowę domu i jest to proces długotrwały, to także proces wypłacania dofinansowań jest rozłożony w czasie. Właśnie w przypadku, gdy koniec budowy przewidziany jest na przyszły lub jeszcze następny rok, BGK korzysta z budżetu ustalonego na przyszłe lata, by nie obciążać tego określonego na rok bieżący.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *