Już za kilka miesięcy wejdzie w życie program „Mieszkanie dla młodych”

Data opublikowania: 25 września 2013

Mieszkanie dla MłodychProgram „Mieszkanie dla Młodych”, który ma być nową opcją dopłat do kupowanych przez Polaków mieszkań, ma rozpocząć się już za kilka miesięcy. Specjaliści podkreślają jednak, że nie będzie on tak korzystny, jak wcześniejsza akcja dofinansowań „Rodzina na Swoim”. W nowym programie pojawia się znacznie więcej ograniczeń, a to oznacza, że mniejsza będzie grupa osób, mogących skorzystać z dopłat. Poza tym, jest on kierowany wyłącznie do tych osób, które zamierzają nabyć lokal na rynku pierwotnym. Mimo tego, eksperci twierdzą, że rozpoczęcie programu doprowadzi do pewnej zmiany sytuacji na polskim rynku nieruchomości.

Chociaż „Mieszkanie dla Młodych” jest mniej korzystne dla osób chcących kupić mieszkanie, jednak z pewnością cieszy ono deweloperów. Zasady, zgodnie z którymi dofinansowanie będzie dostępne wyłącznie dla tych, którzy kupują mieszkanie na rynku pierwotnym powodują, że to właśnie osoby inwestujące w nowe nieruchomości będą mogły liczyć na zwiększone zyski. Według ekspertów, obecnie widać pewien zastój, a deweloperzy na razie niechętnie decydują się na finansowanie nowych mieszkań. Można zatem przypuszczać, że czekają na rozpoczęcie akcji dofinansowań dla młodych obywateli. Dzięki temu, będą mogli dostosować typ lokali, w które inwestują do wymagań przyszłych klientów. Zakłada się, że młodzi Polacy będą chcieli kupować raczej mniejsze mieszkania. Wynika to głównie z faktu, iż dopłaty mają pokrywać tylko część całej sumy, więc także sam kupujący będzie musiał wyłożyć środki prywatne.

Sami politycy przyznają, że nowy program ma pobudzić pierwotny rynek nieruchomości, którego sytuacja w ostatnich latach była gorsza niż w przypadku rynku wtórnego. Specjaliści liczą, że uda się też stymulować budowę osiedli domków jednorodzinnych. Ma to być możliwe dzięki temu, że dofinansowania będą mogły obejmować również niewielkie domki. Inwestorzy liczą, że młodzi ludzie pracujący w centrach miast będą zainteresowani domami mieszczącymi się na obrzeżach większych miejscowości. Eksperci nie sądzą jednak, że „Mieszkanie dla Młodych” zdoła pobudzić polski rynek nieruchomości na stałe. Przypominają, że po wygaśnięciu „Rodziny na Swoim” znów pojawił się zastój, więc wszystko wskazuje na to, że tylko pomoc rządowa jest w stanie zachęcić Polaków do wzmożonego kupowania nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *