Mieszkanie dla pary z dziećmi

Data opublikowania: 12 kwietnia 2018

Potrzeby rodziny z dziećmi zmieniają się wraz z wiekiem dzieci. Biorąc pod uwagę, że mieszkanie to inwestycja na wiele lat, powinniśmy to uwzględnić podejmując decyzję o zakupie.

Lokalizacja

Dla rodziny z dziećmi kluczowa będzie niewielka odległość od określonych udogodnień – szkół, przedszkoli, placów zabaw i terenów zielonych. Jeśli szkoły czy przedszkola nie znajdują się w pobliżu albo nie odpowiada nam ich oferta, warto, by okolica była dobrze skomunikowana. Nawet jeśli planujemy podwozić dziecko samochodem, musimy się liczyć z sytuacjami awaryjnymi, gdy nie będzie to możliwe. Dobrze też, aby dziecko, gdy będzie już nieco starsze, mogło samo bez problemu i bezpiecznie docierać do szkoły pieszo lub komunikacją publiczną.

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Budynek

Jeśli chodzi o sam obiekt, w którym mieszkanie jest położone, zwróćmy uwagę na windy – dobrze, by można było nimi dotrzeć na każdą kondygnację. Wdrapywanie się po schodach jest trudne i niekomfortowe dla rodziców z wózkami, a także dla małych dzieci. Dobrze też, by wejście do klatki schodowej było pozbawione barier architektonicznych – bez schodów albo z podjazdem dla wózków. Warto, by w budynku znajdowała się wózkownia. Korytarze i przejścia powinny też być odpowiednio szerokie.

Liczba pomieszczeń i rozkład mieszkania

Ideałem jest taka liczba pokoi, jak członków rodziny. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że małe dzieci mogą dzielić ze sobą pokój, ale już w przypadku nastolatków bądź rodzeństwa o dużej różnicy wieku nieuchronnie pojawiają się konflikty. Poza tym starsze dzieci i nastolatki mają dużą potrzebę prywatności. Dlatego, jeśli mamy lub zakładamy, że będziemy mieli więcej niż jedno dziecko, warto przewidzieć dodatkowy pokój albo możliwość zaadaptowania któregoś z pomieszczeń na pokój dla kolejnego dziecka.

Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest zaplanować dwie łazienki lub przynajmniej łazienkę i osobną toaletę. Pomoże nam to zminimalizować poranne kolejki i uniknąć kłopotliwych sytuacji, gdy łazienka jest akurat zajęta, a ktoś pilnie potrzebuje z niej skorzystać.

Istotne jest także, by pomieszczenia, w których domownicy spędzają czas wspólnie, były odpowiednio obszerne. Dlatego ważne jest, by w mieszkaniu znajdował się spory salon, ewentualnie jadalnia. Dobrze też, by w mieszkaniu było sporo miejsca do przechowywania rzeczy. Warto więc pomyśleć o dużej szafie oraz odpowiedniej liczbie szafek, komód i półek.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *