Mieszkanie dla rodziny – jak wybrać?

Data opublikowania: 10 stycznia 2019

Jesteście młodym małżeństwem  i planujecie kupić  własne mieszkanie?  W przyszłości chcecie powiększyć rodzinę i nie wiecie jakie lokum wybrać? A może już macie dzieci i chcecie dokonać właściwego zakupu? Podpowiemy jak wybrać mieszkanie dla rodziny z dziećmi.

Kupno mieszkania to bardzo ważny krok dla każdego. Dlatego poszukując wymarzonego M trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, aby nasze oszczędności zostały dobrze wydane, a mieszkanie służyło nam wiele lat.

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Zacznijmy więc od wspomnianych oszczędności. To właśnie nasze finanse i zdolność kredytowa powiedzą nam na ile możemy sobie pozwolić. Należy pamiętać, że mieszkania w centrum, w apartamentowcach będą zdecydowanie droższe. Dlatego warto wybrać lokal w rozwijającej się części miasta lub pod miastem, gdyż tam za tę samą cenę kupimy zdecydowanie większe mieszkanie.

Wybór lokalizacji jednak wcale nie jest taki prosty.  Musimy mieć na względzie potrzeby nasze i naszych bliskich. W szczególności potrzeby naszych dzieci będą się zmieniały wraz z ich dorastaniem i upływem lat. Warto więc zwrócić uwagę na to czy miejsce, które wybierzemy do życia, jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, czy w pobliżu znajdują się sklepy, przedszkola, szkoły i przychodnie. Plusem będzie też znajdujący się w okolicy plac zabaw, park czy inne tereny rekreacyjne, w których będziemy mogli miło spędzić czas z naszymi pociechami.  Wybierając mieszkanie przyjrzyjmy się także otoczeniu, czy będziemy mieli gdzie zaparkować samochód i czy w budynku znajduje się winda. Znoszenie i wnoszenie dziecięcego wózka na czwarte piętro zdecydowanie nie jest nikomu do szczęścia potrzebne.

Wiemy już, w jakiej dzielnicy zakupić nasze wymarzone mieszkanie, więc zastanówmy się jak ono powinno wyglądać, jak duże powinno być i ile mieć pomieszczeń.  Najlepszym  rozwiązaniem będzie znalezienie  takiego mieszkania, w którym liczba pokoi będzie odpowiadała liczbie członków rodziny. Jeśli dopiero mamy w planach powiększenie rodziny, warto kupić mieszkanie, które będzie miało więcej pomieszczeń. O ile małe dzieci z chęcią dzielą pokój z bratem lub siostrą, o tyle nastolatki już nie, gdyż potrzebują więcej prywatności. Pokój dziecka nie powinien mieć mniej niż 10 metrów kw. Mniejsze pomieszczenie możemy wykorzystać jako garderobę lub naszą sypialnię, ale z jednym wyjątkiem. Jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami, w naszej sypialni musi się też znaleźć miejsce na łóżeczko dla niemowlaka. Ważne jest też to, aby ze wszystkich pokoi w mieszkaniu dało się wygodnie dotrzeć do łazienki.  Dodatkowo,  jeśli w mieszkaniu nie ma osobnej garderoby, w pokojach zarówno rodziców, jak i dzieci musi być miejsce na postawienie szafy, żeby pomieścić wszystkie ubrania.

Wymarzone mieszkanie powinno mieć także przestronny salon, w którym zmieszczą się wszyscy domownicy. To serce naszego domu, gdzie będziemy mogli wspólnie spędzać czas i – o ile kuchnia nie jest wystarczająca duża – zjeść wspólny posiłek.

I najważniejsze – pamiętajmy o tym, żeby nasz dom był miejscem pełnym ciepła, w którym doskonale się żyje zarówno rodzicom jak i dzieciom. I żeby każdy się w nim czuł bezpiecznie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *