Mieszkanie dla singla a mieszkanie dla rodziny

Data opublikowania: 19 grudnia 2016

Wybierając mieszkanie kierujemy się wieloma czynnikami. Musi być wygodne, praktyczne i odpowiadać trybowi naszego życia. Innej nieruchomości szuka więc singiel, a innej rodzina z dziećmi, ważne będą dla nich zupełnie różne kryteria.

Na potrzeby tego porównania jako singla przyjmiemy osobę młodą, pracującą, oczywiście prowadzącą gospodarstwo domowe samodzielnie. Odpowiednie mieszkanie dla takiej osoby powinno mieścić się w centrum, ewentualnie w jego niedalekim zasięgu (najlepiej pieszym). Jednocześnie powinno być dobrze skomunikowane, by singiel mógł sprawnie poruszać się po mieście – czy to do pracy, czy oddając się rozrywkom po niej.

Zakup mieszkania

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

W pobliżu mile widziane są różnego typu przybytki – puby, restauracje, kino, teatr; te pierwsze najlepiej również w odległości, którą można pokonać bez użycia komunikacji miejskiej i auta. Niezbędne w bliskiej okolicy są sklepy i punkty usługowe. Mieszkanie nie musi być duże – łączony pokój z kuchnią i oddzielna sypialnia w większości przypadków będą wystarczające. Za to dobrze by było, gdyby była to przestrzeń niebanalna, wykończona z uwzględnieniem nowoczesnych trendów. Opcjonalnie singiel będzie potrzebował miejsca parkingowego.

Mieszkanie dla rodziny natomiast musi spełniać inne potrzeby, dlatego centrum miasta nie jest tu wymogiem koniecznym. Ważniejszym kryterium będzie spokój i bezpieczeństwo, dlatego rodziny często decydują się na dzielnice na przedmieściach, gdzie nie będzie doskwierał im miejski zgiełk i hałas, a dzieci będą miały spokojną okolicę do zabaw na świeżym powietrzu. Ważne przy tym, aby miejsce to było dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta – zarówno komunikacją miejską, jak i szlakami drogowymi. Pokonanie odcinka między szkołą a miejscem pracy nie powinno zajmować wiele czasu. Nieruchomość powinna znajdować się w pobliżu szkół, przedszkoli, szpitala, punktów usługowych, a także infrastruktury dla dzieci – placów zabaw, bawialni itp. Samo mieszkanie powinno być większe niż w przypadku singla, preferowane są tu lokale co najmniej trzypokojowe – taka ilość pozwala na komfortowe funkcjonowanie rodziny z dwójką dzieci. Dużym atutem jest balkon, na którym można spędzać słoneczne poranki, bliska odległość od lasu czy parku. Niezbędnym dodatkiem jest miejsce parkingowe; mile widziana jest też piwnica, w której można składować różne sprzęty, które przy dzieciach gromadzi się w zadziwiającej ilości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *