Mieszkanie dla studenta „na ostatnią chwilę”

Data opublikowania: 16 września 2013

Mieszkanie dla studentaRok akademicki rozpoczyna się już za 2 tygodnie, a wielu studentów nie wynajęło jeszcze mieszkań. Opóźnianie momentu, w którym wreszcie wprowadzą się do nowego mieszkania często jest zabiegiem celowym. Dzięki temu, udaje się sporo zaoszczędzić. Wynajęcie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego sprawia, że już wcześniej trzeba zacząć uiszczać comiesięczną opłatę za wynajem. Im później zdecydujesz się na konkretny lokal, tym później zaczniesz za niego płacić. Niemniej jednak, czekanie do października może sprawić, że nie uda Ci się wynająć takiego mieszkania, jakie podoba Ci się najbardziej. Będziesz musiał wybierać spośród tych, którymi wcześniej nie zainteresował się nikt inny.

Eksperci działający na rynku nieruchomości zaznaczają jednak, że o ile w miesiącach wakacyjnych wynajmowane są głównie mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki, o tyle w późniejszym okresie coraz większym zainteresowaniem cieszą się większe lokale, liczące sobie po 3 czy 4 pokoje. Takie mieszkania odpowiadają głównie grupom znajomych, którzy po wspólnych ukończeniu szkoły średniej, razem wybierają się także na studia. Chcąc maksymalnie podzielić koszty ponoszone w związku z mieszkaniem, szukają lokum, które pozwoli zamieszkać dużej liczbie osób. Dzięki temu, można obniżyć miesięczny koszt wynajmu ponoszony przez jedną osobę nawet kilkukrotnie. Wynajmując mieszkanie w dwie osoby trzeba zwykle liczyć się z wydatkiem ok. 500 zł na osobę. W wielopokojowych mieszkaniach udaje się płacić nawet po 250 zł od lokatora.

Poza ceną i wielkością mieszkania, studenci zwracają uwagę również na jego lokalizację. Istotne jest, by znajdowało się ono niedaleko uczelni lub zapewniało bezproblemowy dojazd do niej. Najlepiej, żeby lokum studenckie nie było też zbytnio oddalone od centrum miasta. Idealna lokalizacja to taka, która umożliwia szybkie i proste dotarcie do kilku uczelni wyższych znajdujących się w mieście oraz do centrum. Dobrze, żeby było także blisko do dworca kolejowego i autobusowego. Ponadto, liczy się to, by mieszkanie – poza łóżkami – było wyposażone w regały i szafki pozwalające na przechowywanie ubrań, książek i pozostałych rzeczy osobistych należących do lokatorów. W związku z tym, specjaliści zalecają, aby każdy właściciel odpowiednio przygotował mieszkanie, zanim zacznie poszukiwać do niego lokatorów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *