Mieszkanie do wykończenia czy gotowe do wprowadzenia się?

Data opublikowania: 10 grudnia 2014

Na rynku nieruchomości dostępne są lokale mieszkalne w różnym stanie. Z danych wynika, że największym zainteresowaniem kupców cieszą się te wykończone, gotowe do wprowadzenia się.

Dane zgromadzone przez redNetProperty Group pokazują, że na polskim rynku nieruchomości największym zainteresowaniem wśród kupców cieszą się gotowe mieszkania, które nie wymagają wykonania żadnych dodatkowych prac przed wprowadzeniem się. Tzw. mieszkania pod klucz są szczególnie pożądane przez rodziny z dziećmi. Szukają one lokum na wybudowanym już osiedlu tak, by możliwie najszybciej móc się do niego wprowadzić.

Poza tym, że gotowe mieszkania nadają się do użytku „od zaraz”, to w dodatku przeprowadzka do nich dla wielu osób jest po prostu tańsza. Chodzi głównie o tych, którzy czekając na wykończenie lokum musieliby wynajmować inną nieruchomość. Inwestując w już ukończone mieszkanie, mamy pewność, że uda nam się uniknąć jakichkolwiek okresów przejściowych i wkrótce po sfinalizowaniu transakcji, będziemy mogli rozpocząć przeprowadzkę do nowego miejsca. Ponadto jest to opcja bezpieczniejsza. Nie podejmujemy ryzyka inwestycyjnego i nie musimy obawiać się upadku firmy budowlanej czy deweloperskiej, który miałyby doprowadzić do utraty wyłożonych na ten cel środków. Płacimy dopiero w momencie, gdy nasze gniazdko jest przygotowane do zamieszkania.

Mieszkanie pod klucDowodem na popularność gotowych mieszkań jest m.in. Poznań. Mieszkania pod klucz w Poznaniu stanowią 45% spośród wszystkich sprzedawanych nieruchomości mieszkalnych. Według szacunków, udział lokali, które zostaną ukończone jeszcze w tym roku wyniesie tam 24%. Identyczne są prognozy względem mieszkań w Warszawie, natomiast we Wrocławiu ma to być aż 36% mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania już wybudowane, gotowe do wprowadzenia się, ale jeszcze niestojące zbyt długo są najdroższe. Najtaniej można nabyć lokum w początkowych fazach budowy. Na obniżki można też liczyć w momencie, gdy okazuje się, że nie ma popytu na nieruchomość i stoi ona niezamieszkana przez dłuższy czas.

Mieszkań gotowych do zamieszkania jest na polskim rynku nieruchomości całkiem sporo. Ceny za 1m kw. ich powierzchni zdecydowanie różnią się od siebie w zależności od regionu. We wspomnianym Poznaniu, jest to ok. 6100-6500 zł. Istnieje jednak ryzyko, że ceny będą rosnąć, ponieważ zainteresowanie takimi lokalami przekłada się na duży popyt i eksperci są przekonani, że gotowych mieszkań będzie szybko ubywać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *