Mieszkanie o nietypowym kształcie

Data opublikowania: 25 stycznia 2018

Większość z nas wybiera mieszkania o tradycyjnym, typowym wyglądzie i układzie. Jednak czasem na rynku pojawiają się lokale, w których co najmniej jedno pomieszczenie ma nieregularny lub rzadziej spotykany kształt (np. na planie trapezu, z wnęką lub ze skosami). Warto nie skreślać od razu takich ofert, lecz uważnie się im przyjrzeć.


Zacznijmy od tego, że cechy mniej pożądane przez większość nabywców mogą być dobrym argumentem do negocjacji. Nieregularne mieszkania trudniej sprzedać, więc gdy znajdzie się osoba zainteresowana, sprzedający może być bardziej skłonny do transakcji w niższej cenie. Deweloperzy czasem oferują korzystne rabaty na mieszkania, na które jest mniejszy popyt (np. bardzo małe, bardzo duże czy też właśnie mniej ustawne). Na rynku wtórnym można czasem znaleźć takie mieszkania już urządzone, z wyposażeniem dostosowanym do szczególnych warunków i wymiarów (np. z gotową zabudową kuchni), a ich ceny mogą się okazać nadspodziewanie przystępne. Jednak powinniśmy pamiętać, że jeśli później będziemy chcieli sprzedać taki mniej typowy lokal, znalezienie nabywcy może potrwać dłużej.

PlusONE

Nietypowe mieszkanie jest sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację. Zwykle właścicielom zależy na zagospodarowaniu miejsca do maksimum, a w tym przypadku nie zawsze jest to łatwe i oczywiste. Trzeba korzystać z nieszablonowych pomysłów. Znalezienie pasujących mebli może zająć więcej czasu; być może pewne rzeczy będą musiały być wykonane indywidualnie na zamówienie. Możliwe też, że będziemy musieli zmienić swoje dotychczasowe przekonania i przyzwyczajenia dotyczące ustawiania sprzętów w pomieszczeniach. Jednak włożony w to wysiłek się opłaci. Przez to, że nie będziemy mogli pójść po linii najmniejszego oporu i powielić rozwiązań spotykanych w co drugim mieszkaniu, nasze wnętrze stanie się oryginalne i niepowtarzalne.

Konkretne pomysły aranżacyjne należy oczywiście indywidualnie dopasować do danego mieszkania i jego cech. Przykładowo, aby poprawić proporcje pomieszczenia, możemy zastosować triki kolorystyczne. Ogólna zasada jest taka, że to, co chcemy powiększyć albo na czym chcemy skupić uwagę, powinno być jaśniejsze. W długim i wąskim pomieszczeniu możemy pomalować dłuższe ściany jasnym kolorem, a krótsze – ciemniejszym, co stworzy iluzję skrócenia pomieszczenia. W tym samym celu można powiesić na ścianie duże lustro. Wnęki natomiast można zabudować półkami, szafą lub łóżkiem. Poza wspomnianymi już meblami na wymiar dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które dają możliwości modyfikacji – np. narożniki i stoły z dostawkami, szafki i regały złożone z mniejszych elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać, montować jedne na drugich itp.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *