Mieszkanie Plus – propozycje zmian

Data opublikowania: 22 stycznia 2020

Program, który miał na celu umożliwienie mniej zamożnej części Polaków znalezienie własnego kąta nie został w pełni zrealizowany. Bez ogródek mówi o tym nawet szefowa resortu rozwoju – Jadwiga Emilewicz. Mieszkań, według obietnic PIS-u, miało być około 100 tysięcy. Niestety, było ich znacznie mniej. Dlaczego tak się stało i jakie są propozycje usprawnienia programu?

Czym jest program Mieszkanie Plus?

Jest to rozwiązanie rządu, które ma umożliwić mniej zamożnym Polakom znalezienie własnego kąta. Są jednak pewne warunki. Osoby te muszą być:

  • aktywne zawodowo (np. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę),
  • uczące się (np. studenci albo doktoranci),
  • mieć prawo do świadczeń z ZUS-u (np. kobiety na urlopie macierzyńskim, seniorzy na emeryturze).

Równocześnie, aby skorzystać z programu, osoby te nie mogą być właścicielami żadnej nieruchomości i powinny posiadać odpowiednią zdolność czynszową. Mieszkanie Plus polega na wsparciu nowych inwestycji mieszkaniowych i wynajmie tych mieszkań (z opcją dojścia do własności) mieszkań Polakom, którzy tego potrzebują. Główną korzyścią dla uczestników programu są dopłaty do czynszu (nawet przez 15 lat).

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

Jakie są propozycje zmian?

Przede wszystkim powodzeniem cieszy się pomysł kompromisu pomiędzy rządem a deweloperami. Plany są takie, aby oddawać inwestorom grunty do użytku w zamian za to, że przekażą oni część nowo powstałych mieszkań na użytek programu. Ma to być od 15% do 20% lokali, jednak rozważane jest organizowanie przetargów. Grunt wówczas otrzyma ten deweloper, który zobowiąże się oddać na użytek Mieszkania Plus największy metraż z nowo powstałej inwestycji.

Kolejną ważną zmianą ma być wsparcie dla osób najuboższych. Gmina będzie wynajmowała od inwestorów nieruchomości i oddawała je w ręce tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Wówczas czynsz będzie płacony przez gminę, co będzie gwarancją dla właściciela lokalu, że otrzyma swoje pieniądze. Jednocześnie takie rozwiązanie ma pomóc w opanowaniu sytuacji, jeżeli chodzi o listę oczekujących na mieszkania komunalne.

Ważną propozycją zmian jest także zachęcanie samorządów, organizacji pozarządowych oraz większych firm, aby zostały inwestorami. W zamian otrzymałyby one mieszkania, które będą mogły udostępnić dla swoich pracowników, jako lokale służbowe.

Mieszkanie Plus to program, który ma za zadanie wspomóc zarówno rynek nieruchomości, jak i osoby, które chciałby posiadać własny kąt, a nie mogą sobie na niego pozwolić. Pierwszeństwo jest różne, w zależności od gminy. W jednej najbardziej brane pod uwagę będą rodziny z dziećmi, w innej osoby niepełnosprawne a w kolejnej mogą to być osoby z wyższym wykształceniem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *