Mieszkanie „pod klucz”

Data opublikowania: 19 września 2016

Budowa mieszkania „pod klucz” to często spotykana na Zachodzie, a w Polsce coraz bardziej popularna, oferta rynku nieruchomości. Na czym polega? Z czym się wiąże? O tym poniżej.

Mieszkanie „pod klucz” – co to znaczy?

Mianem mieszkania „pod klucz” określa się lokal gotowy do zamieszkania, bez konieczności samodzielnego jego wykańczania. Nie ma jednak jednej, oficjalnej definicji tego pojęcia, w związku z czym deweloperzy często interpretują je według własnego widzimisię. W ich ofertach można zazwyczaj natknąć się na kilka propozycji mieszkań „pod klucz” , które różnią się zakresem wykończeń oraz standardem użytych materiałów. Oferty mogą zawierać mieszkania wykończone – z podłogami wyłożonymi droższymi panelami oraz pełnym asortymentem mebli. Mogą to być również oferty mieszkań wykończonych za pomocą tańszych materiałów i nieumeblowane. Na ogół deweloper daje nabywcy pełen wgląd w szczegóły oferty, zezwalając na wprowadzanie różnych modyfikacji.

Gdzie warto kupić mieszkanie

Zalety mieszkań „pod klucz”

Oferty w pełni wykończonych mieszkań są bez wątpienia z wielu względów atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Przede wszystkim jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ nie wymaga podejmowania wysiłku związanego z organizacją i realizacją prac wykończeniowych. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy wskutek różnych zobowiązań nie są w stanie poświęcić temu odpowiedniej ilości czasu. Oprócz czasu, nabywca oszczędza też sporo stresów związanych z kontrolą prac, opóźnieniami ze strony ekipy wykończeniowej, etc. Nie musi również ponosić dodatkowych kosztów konsultacji z projektantem wnętrz, gdyż wielu deweloperów tego rodzaju usługi wlicza w cenę mieszkania.

Z czym wiąże się zakup mieszkania „pod klucz”?

Decydując się na zakup mieszkania „pod klucz” należy się liczyć z tym, że jego cena będzie adekwatnie wyższa od ceny mieszkania w stanie surowym. Różnica wynosi średnio ok. 700-800 zł za m2, jest zatem o ok. 200-300 zł wyższa niż w przypadku samodzielnego wykańczania. Koszty mogą się jednak różnić w zależności od rodzaju stosowanych materiałów. By stać się właścicielem w pełni wykończonego mieszkania należy podpisać odpowiednią umowę z deweloperem. Nabywca powinien w tej sytuacji zadbać o to, by była ona jak najbardziej szczegółowa, co ochroni go przed kosztownymi nieporozumieniami.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *