Mieszkanie w kamienicy – za i przeciw

Data opublikowania: 11 lutego 2019

Standard mieszkań w kamienicach jest albo poniżej średniej lub znacznie wyższy niż na ogół. Wielu osobom mieszkania w kamienicy nie kojarzą się zbyt dobrze. Rzeczywiście, nawet gdy sam lokal jest zadbany, to często stan techniczny całego budynku nie jest dobry.

W centrach dużych miast wciąż natknąć się można na stare budynki, które nie zostały odnowione i wyremontowane. W kamienicach tego rodzaju nadal działa ogrzewanie węglowe. W skrajnych przypadkach lokatorzy mają tylko jedną toaletę na całe piętro. Warto też wspomnieć o grubych murach, które latem mają sporo zalet, ale w okresie zimowym mogą generować wyższe opłaty z tytułu ogrzewania.

JulietPhotography/bigstockphoto.com

W Warszawie najtańszymi mieszkaniami zlokalizowanymi w kamienicach są niewielkich rozmiarów kawalerki. W tym przypadku za 26 metrów kwadratowych trzeba zapłacić około 160 tysięcy złotych. Podobne ceny obowiązują w Krakowie. Niższe ceny mieszkań w kamienicach obowiązują m.in. w Poznaniu, gdzie za mieszkanie o powierzchni 44 metrów kwadratowych trzeba zapłacić jedynie 129 tysięcy złotych.

W przypadku mieszkań zlokalizowanych w kamienicach, podstawowym atutem jest na ogół lokalizacja samego budynku. Bardzo często kamienice usytuowane są blisko centrum, w atrakcyjnych dzielnicach miasta. Dotyczy to przede wszystkim dużych ośrodków miejskich, gdzie mieszkańcy kamienic najczęściej mieszkają w historycznych dzielnicach. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że mieszkania w kamienicach są po prostu duże i posiadają wysokie sufity (do 3 metrów wysokości). Tym samym są bardzo przestronne. W takim lokalu wiele osób czuje się dobrze i ceni sobie takie rozwiązanie. Zresztą coraz częściej kamienice są odnawiane i znajdujące się w nich lokale mieszkalne mają standard apartamentowy. Designem coraz częściej przypominają lofty, a nie klasyczne mieszkania. Oczywiście za taki lokal trzeba odpowiednio więcej zapłacić.

Aby móc zakupić najdroższe mieszkanie w kamienicy w stolicy, trzeba zapłacić naprawdę sporo. Za lokal o powierzchni ponad 240 metrów kwadratowych należy zapłacić około 7,5 mln złotych. Mieszkanie znajduje się w wyremontowanej i odnowionej kamienicy w ścisłym centrum miasta. Sam budynek liczy sobie ponad 100 lat, co również nie jest bez znaczenia. We Wrocławiu zakupić można lokal mieszkalny w kamienicy z roku 1907. Tam za mieszkanie o powierzchni ponad 301 metrów kwadratowych trzeba zapłacić aż 2 mln złotych. Podobne ceny osiągają luksusowe lokale mieszkalne w odnowionych kamienicach w Gdańsku. Takie nieruchomości w tym mieście są już na ogół nieco młodsze. Większość z nich wybudowano w drugiej połowie ubiegłego wieku. W Poznaniu za 1,8 mln złotych zakupić można nieruchomość o powierzchni około 154 metrów kwadratowych w kamienicy z roku 1930. Oczywiście również i w tym przypadku budynek jest gruntownie odnowiony i wyremontowany.

Mieszkania w kamienicach posiadają więc zarówno swoje wady, jak i zalety. Coraz częściej mają postać atrakcyjnych apartamentów, za które zapłacić trzeba naprawdę sporo. Z drugiej strony zlokalizowane są na ogół w bardzo atrakcyjnych częściach miast.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *