Mieszkanie w spadku – możliwość sprzedaży szybciej niż po 5 latach

Data opublikowania: 17 września 2018

Regulacje prawne dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytej poprzez spadek budzą sporo kontrowersji. Dotyczy to 5-letniej karencji od daty śmierci właściciela na uniknięcie opłaty podatkowej. Możliwe, że już za kilka miesięcy przepisy zmienią się i odziedziczone mieszkanie będzie można sprzedać tak samo jak inne nieruchomości.

Obecny przepisy wskazują, iż mieszkanie odziedziczone można sprzedać najwcześniej 5 lat od daty śmierci spadkodawcy, by nie płacić 19 procent podatku dochodowego. Wcześniejsza sprzedaż oznacza dodatkowe opłaty, z wyjątkiem przeznaczenia całej kwoty na zakup innej nieruchomości. Zasada ta dotyczy każdej nieruchomości, nawet jeśli należała ona do rodziny przez dziesiątki lat. Okres pięciu lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym zmarł spadkodawca. Ponadto dochodem w tym przypadku jest prawie cała wartość nieruchomości, gdyż spadkobierca nabywa nieruchomość bezpłatnie. W konsekwencji przy sprzedaży otrzymanego w spadku mieszkania nie ma możliwości uwzględnienia w podatkowych kosztach ceny jej nabycia lub wybudowania. To właśnie te przepisy budzą sprzeciw, gdyż rodzina nie może sprzedać wspólnej nieruchomości, choć została ona nabyta znacznie wcześniej niż 5 lat temu.

Flynt/bigstockphoto.com

Znowelizowane przepisy mają zlikwidować spory pomiędzy urzędem skarbowym a np. wdową czy wnukiem, którzy nie chcą płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, w której mieszkali całe życie. Nowe rozporządzenia wprowadzą oczekiwane zmiany. Mieszkanie będzie można sprzedać po upływie 5 lat od daty nabycia, a nie od śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że odziedziczoną nieruchomość, która została kupiona 3 lata wcześniej, będzie można sprzedać bez podatku dochodowego już po dwóch latach od jej otrzymania w spadku.

Poza tym otrzymanie spadku nie zawsze jest jednoznacznie z nabyciem majątkowym, dlatego resort chce zmienić tę klasyfikację. Okres posiadania danej nieruchomości będzie liczony od daty włączenia jej do majątku rodzinnego lub wybudowania przez spadkodawcę. Ministerstwo Finansów chce, aby nowe przepisy obowiązywały od 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *