Mieszkanie z antresolą – czy warto?

Data opublikowania: 16 września 2019

Mieszkania lub domy z antresolą zyskują coraz większe grono zwolenników, bo zapewniają dodatkowe metry kwadratowe przy mniejszych metrażach. Antresola sprawdza się jako klimatyczna sypialnia, gabinet do pracy czy schowek na różne przedmioty, z których nie korzysta się na co dzień. Jednak czy zawsze opłaca się zainwestować w mieszkanie z antresolą?

Przenikanie się pomieszczeń górnych z dolnymi ma swoje zalety. Optycznie powiększa i zapewnia przestronność, a na antresoli tworzy się atrakcyjny widok na cały dom. Schody dają duże pole do popisu dla ciekawej aranżacji, np. z wykorzystaniem roślin pnących. Wejście na antresolę można bardziej zabudować, montując ochronną balustradę. Drzwi są rzadko stosowane ze względu na otwarty charakter tej części mieszkania. Wyjątkiem jest strefa do pracy, którą należy zabezpieczyć przed hałasami domowników.

Dariusz Jarzabek/bigstockphoto.com

Antresola niegdyś stosowana była wyłącznie w domach jednorodzinnych. Obecnie takie rozwiązanie wykorzystuje się w większych mieszkaniach, około 70-metrowych, z wysokim sufitem.

Koszt urządzenia takiej specjalnej strefy nie jest wysoki. Niemniej wymaga dobrego rozplanowania ogrzewania. Ciepłe powietrze zmierza ku górze, dlatego na antresoli może być zbyt ciepło, by spokojnie zasnąć. Natomiast, gdy w danym pionie nie będzie grzejników lub kominka, antresola będzie wychłodzona i przebywanie tam nie będzie komfortowe. Bardzo trudno będzie uzyskać optymalną temperaturę około 20 stopni Celsjusza, co może obniżyć przyjemność korzystania z takiego pomieszczenia. Niemniej osoby mniej wrażliwe na temperaturę z pewnością docenia górną kondygnację.

Ważnym aspektem przy aranżacji antresoli jest także właściwa izolacja dachu. Nieszczelny dach prowadzi do znacznej utraty ciepła, nawet 30 procent, dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania z antresolą jest ogrzewanie podłogowe. Jest to droższa opcja, ale dzięki rozłożeniu na całą powierzchnię salonu zapewnia większy dopływ ciepła ku górze.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *