Mieszkanie z ogródkiem – czy warto kupić?

Data opublikowania: 17 sierpnia 2020

Czy jest jakaś alternatywa dla osób, które zastanawiają się nad zmianą miejsca zamieszkania na takie, które spełni ich wszystkie oczekiwania, ale nie stać ich na dom jednorodzinny? Jest już coraz więcej ofert na zakup bądź wynajem mieszkania z ogródkiem. Co trzeba o nich wiedzieć?

Zalety ogródka

Zdecydowaną zaletą posiadania mieszkania z ogródkiem jest dostęp do kawałka własnej ziemi. W dobie pandemii jest to szczególnie pożądane. Prawdopodobnie każdy choć raz rozmyślał nad zmianą otoczenia, a uczucie przygnębienia towarzyszyło każdemu, kto był na dłużej zamknięty w czterech ścianach. W takich momentach można docenić możliwość posiadania domu z ogrodem, działki rekreacyjnej czy chociażby mieszkania z ogródkiem, czyli takich miejsc, które rekompensują zakaz korzystania z parków miejskich czy lasów i są całkowicie bezpieczne i zapewniają kontakt z naturą.

Jeżeli ktoś lubi zajmować się roślinami, a na jego balkonie zaczyna powoli brakować na nie miejsca, zdecydowanie powinien rozważyć opcję kupienia mieszkania z ogródkiem. Dodatkowo, nie trzeba do nich dojeżdżać, jak w przypadku działek rekreacyjnych, więc można z nich korzystać w każdej wolnej chwili i łatwiej o nie zadbać. Nie jest jednocześnie tak wymagający, jak wielkie ogrody domów jednorodzinnych – nie wymaga częstego koszenia, a lekko zapuszczony wciąż pełni funkcję ozdobną. Co więcej, mieszkania z ogrodem potrafią uatrakcyjnić spotkania towarzyskie, umożliwiając zorganizowanie grilla lub przyjęcia na dworze. Taką przestrzeń docenią również rodzice małych dzieci, którzy mogą tam np. postawić średniej wielkości basen.

Nie dla każdego

Jednak takie rozwiązania nie są dla każdego. Pomimo niewielkich rozmiarów ogródka, i tak wymagają one dużej uwagi, np. na uporządkowanie trawnika, przycięcie krzewów czy podlewanie kwiatów lub trawy, gdyż efekty jego zaniedbania będą widoczne z mieszkania. Chęć zakupu mieszkania z ogródkiem wiąże się też przeważnie z wyższą ceną. Poza tym nie są to obszerne działki, jak w przypadku ogrodów w domach jednorodzinnych, nie da się na nich wyhodować drzewa i bardzo często nie spełniają odpowiednich warunków glebowych dla drobnych owoców czy warzyw. Należy pamiętać, że jest to jedynie parę metrów kwadratowych ziemi, więc nie da się tam postawić zbyt wielu mebli ogrodowych, nie mówiąc o altanie czy innych atrakcjach dla dzieci. Są jednak alternatywą dla ciasnych balkonów, na których nie ma miejsca na postawienie mebli, tj. fotele czy stoliki. Trzeba również pomyśleć o osłonie w postaci płotu lub żywopłotu, ponieważ ogródki bardzo często usytuowane są między blokami, ścieżkami lub wychodzą na ulicę. W odróżnieniu od domów z własną działką, nie są to miejsca, w których można zaznać całkowitej prywatności i często sąsiedzi z góry mogą zobaczyć, co dzieje się w ogródku,

Mieszkania z ogródkami to doskonała możliwość dla tych, którzy pragną poczuć się w centrum miasta jak w jednorodzinnym domku. Mimo wielu swoich wad nadal są jednak tańszym wyborem niż zakup działki rekreacyjnej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *