Mini-ogród w mieszkaniu i na balkonie

Data opublikowania: 9 maja 2017

Zerwane prosto z krzaczka pomidory smakują najlepiej. Własna sałata, rzodkiewka czy szczypiorek doskonale pasują do każdego posiłku. W mieście trudno jednak uprawiać ogródek. Czy na pewno? Mini-ogródek na balkonie i tarasie to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie ekologiczne uprawy i świeże warzywa. Założenie go wcale nie jest takie skomplikowane, jak się wydaje. Konieczna jest natomiast konsekwencja i odpowiednia pielęgnacja – to pozwoli cieszyć się pierwszymi zbiorami.

Zanim założymy ogródek na balkonie, należy zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, w których mają rosnąć różne warzywa.  Mini-ogródek powinno się podlewać nawet dwa razy dziennie. Konieczne też jest regularne nawożenie gleby, aby ją użyźnić. Ponadto niekiedy trzeba dbać o poziom nasłonecznienia, gdyż nie wszystkie warzywa potrzebują dużo słońca.

ChiccoDodiFC

Ze względu na warunki, jakie panują na balkonie, uprawiać można tylko niektóre gatunki roślin. W pojemnikach nie będą rosły warzywa z długim okresem wegetacyjnym oraz te, które potrzebują głębokiego systemu korzeniowego. Na balkonie nie urośnie m.in. dynia, kapusta czy burak. Można natomiast z powodzeniem uprawiać zielone ogórki oraz różne zioła. Pachnąca bazylia, mięta, majeranek, tymianek czy oregano urosną nawet na małym balkoniku – wystarczy, że będzie ciepło i słonecznie. Kłopotów nie będzie też z uprawą cebuli i szczypiorku, które, regularnie podlewane i posadzone na żyznej glebie, szybko dadzą plony. W głębokich skrzyniach można posadzić rzodkiewkę oraz sałatę, które na balkonach sieje się około 3 tygodnie później niż w przypadku warzyw gruntowych. Natomiast w doniczkach bez problemu można uprawiać pomidorki koktajlowe. Dopełnieniem balkonowego ogródka będzie natka pietruszki.

Nasiona najpierw sadzi się w różnych pojemnikach i trzyma w ciepłym pomieszczeniu. Na zewnątrz wystawia się je dopiero, gdy temperatura będzie wyższa, czyli najczęściej w maju. Wzajemne sąsiedztwo roślin nie jest aż tak istotne, podobnie jak cały system uprawy. Najważniejsze kwestie to regularna pielęgnacja i odpowiednio dobrane skrzynie oraz doniczki. Ich głębokość musi być dopasowana do systemu korzeniowego danej rośliny. Na dno warto położyć agrowłókninę oraz zrobić otwory. Najlepszym podłożem do uprawiania warzyw na tarasie będzie ziemia ogrodowa, połączona z kompostem, piaskiem oraz np. keramzyt, aby zwiększyć żyzność gleby.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *