Mniej osób wnioskuje o kredyty mieszkaniowe

Data opublikowania: 18 maja 2020

Epidemia koronawirusa dotyka wszystkie branże, także sektor kredytorów mieszkaniowych. Najnowszy raport dotyczący wartości BIK Indeksu, czyli popytu na kredyty mieszkaniowe wskazują, że zdecydowanie mniej osób wnioskuje o kredyty mieszkaniowe.

Analizę przygotowano w porównaniu z kwietniem 2019 roku. W 2020 ubiegano się o kredyty na kwotę niższą aż o 27,6 proc. To bardzo duży spadek. Wynika to przede wszystkimi z znacznie mniejszej liczby wniosków. W kwietniu zostało złożonych niemal o 35 procent mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Taki wynik jest jednym z najniższych w historii. Gorzej było tylko przed 2007 rokiem.

Julia Studitskaya/bigstockphoto.com

Cała sytuacja oczywiście bezpośrednio związana jest epidemia koronawirusa. Przez cały kwiecień większość firm w Polsce nie mogła pracować, dlatego nastroje do inwestowania w mieszkania lub poważne decyzje o zakupie były odkładane w czasie. Wcześniej analitycy odnotowali tylko wzrosty. Optymistyczny trend utrzymywał się przez ponad pół roku, a teraz wszystko może się odwrócić. Bardzo trudno jest oszacować, w jakim kierunek będzie zmierzać sektor kredytów hipotecznych. Większość banków zaostrza przepisy oraz zwiększa limit wkładu własnego. Może to okazać się barierą nie do przejścia dla wielu osób.

Warto podkreślić, że odmrażanie polskiej gospodarki odbywa się etapami, co nie pozwala na pełne realizowanie zamówień i powrót do przychodów sprzed lockdownu. Skala negatywnego wpływu na rynek kredytów mieszkaniowych w wyniku pandemii może przypominać czasy kryzysu, zwłaszcza że coraz częściej słyszy się o kolejnej fazie zakażeń i drugiej fali epidemii. Obecnie ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie, jednak w dobie mało konkretnych informacji, wszystko można się zmienić z dnia na dzień.

Konsekwencje całej sytuacji mogą się pojawić dopiero za kilka miesięcy, gdy po letnim sezonie wzrośnie wskaźnik bezrobocia. Wówczas znacząco może zmniejszyć się grupa osób, która będzie spełniała wymogi i będzie mogła ubiegać się kredyt na wymarzone mieszkanie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *